Emniyet teşkilatında bilgilendirme faaliyeti olarak sosyal medya kullanımı: Sosyal medya kullanıcıları üzerine bir araştırma
The use of social media as an information activity in the police force: A research on social media users
- Tez No: 853171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler insan yaşamını önemli ölçüde etkisi altına almıştır. Bu gelişmelerin en önemlisini sosyal bir varlık olan insanı, yakından ilgilendiren iletişim alanında yaşanan yenilikler oluşturmaktadır. İletişim teknolojilerinin gelişimi ile beraber ortaya çıkan sosyal medya kavramı, geniş kitlelere ulaşım, etkileşimli iletişim, anlık geri bildirim ve istenilen içeriğin kolayca sunulması gibi önemli işlevleriyle bireysellikten öteye geçmiş, halkla ilişkiler, pazarlama, reklamcılık ve politika gibi pek çok alanda tercih edilen bir iletişim aracı haline gelmiştir. Bununla beraber insanların yoğun olarak kullanmakta olduğu sosyal medya platformları aracı kılınarak, kamu kurum ve kuruluşları ile kullanıcılar etkileşim içine alınabilmektedir. Bu hususlarda ülkemizde Emniyet Teşkilatını ilgilendiren birçok sorunun sosyal medya platformları üzerinden bilgilendirme faaliyetlerinde bulunarak önüne geçilebilir. Bu çalışma iletişim kavramının düşünce ve davranışlar üzerindeki etkilerinin sosyal medya araçları aracılığıyla daha hızlı ve kolay bir şekilde kullanıcılar üzerinde uygulanmasını sağlamasının tespitiyle ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı: Emniyet teşkilatının sosyal medya hesapları üzerinden bilgilendirme faaliyetlerinde bulunmasının kullanıcılar üzerindeki etkisinin niteliğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nicel araştırma yönteminin anket tekniği kullanıldığı araştırmanın örneklemini, Erzincan ilinde ikamet eden sosyal medya kullanan 392 sosyal medya kullanıcısı oluşturmaktadır. Verilerin analizi için SPSS 27 paket program kullanılmıştır. İstatistik analizler sonucunda, Emniyet Teşkilatında bilgilendirme faaliyeti olarak sosyal medya kullanımının vatandaşlar üzerinde yasalara uyma ve çeşitli suçların önlenmesi bakımından olumlu etkiler oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's technological developments have significantly influenced human life. The most important of these developments is the innovations in the field of communication, which is closely related to human beings as a social being. The concept of social media, which emerged with the development of communication technologies, has gone beyond individuality with its important functions such as access to large masses, interactive communication, instant feedback and easy presentation of the desired content, and has become a preferred communication tool in many fields such as public relations, marketing, advertising and politics. In addition to this, public institutions and organisations and users can be brought into interaction by using social media platforms that people use intensively. In these matters, many problems concerning the Police Organisation in our country can be prevented by carrying out informative activities through social media platforms. This study has emerged with the determination that the effects of the concept of communication on thoughts and behaviours can be applied more quickly and easily on users through social media tools. The aim of this study: It aims to reveal the nature of the impact of the information activities of the police organisation on users through social media accounts. The sample of the study, in which the relational survey method was used, consists of 211 participants using social media determined by convenient sampling. SPSS package programme was used for data analysis. As a result of the statistical analyses, it was determined that the use of social media as an information activity in the Police Force has positive effects on citizens in terms of compliance with the law and prevention of various crimes.