Sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren özel hastanelerin ve kliniklerin mevcut sorunları ve çözüm önerileri
Current problems of private hospitals and clinics acting on health tourism and recomendations
- Tez No: 853209
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sağlık turizmi sektörü geçmişten günümüze kadar büyüyen bir sektör olduğundan ülkeler için oldukça önemli hale gelmiştir. Hastanelerin bu sektördeki payının artırılması, sağlık turizmini etkileyen faktörlerle birlikte sorunların doğru tespit edilmesine ve geliştirilmesine bağlıdır. Bu çalışmada, sağlık turizmi ile ilgilenen sağlık yöneticilerinin genel görüşleri, sağlık turizmi sektörünün mevcut durumuna, hizmet süreçlerine, A ve B düzeyindeki kliniklere ilişkin görüşleri dahil olmak üzere A-B düzeyindeki özel hastaneler ve C düzeyindeki klinikler araştırılmıştır. . Bu çalışmada hastaların klinik seçimini etkileyen faktörlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemine dayalı olarak görüşme tekniğiyle yapılmıştır. Araştırma kapsamında toplam 29 sağlık turizmiyle ilgilenen sağlık yöneticilerinin ile görüşülmüştür ve verilerin analizinde MAXQDA Analytics Pro programı kullanılmıştır. Bu çalışmada hastane ve kliniklerin yasal engeller ve rekabetten kaynaklanan sorunlarla mücadele ettiği tespit edilmiş, çözüm önerileri devlet desteği ve yasal düzenlemeler şeklinde sunulmuştur. Hastane insan kaynakları çalışmaları personel sorunlarını tespit etmiş ve personel eğitimi önermiştir. Hastane altyapısındaki sorunlar tespit edilerek yatırım amaçlı yeni bölümlerin açılması önerilmiştir. Hastanelerin finansal teşvikler konusunda devlet kuruluşları bazlı sorunlar tespit edilmiş ve devlet bazlı iyileştirmeler yapılması önerilmiştir. Sağlık turistlerinin hastane, hasta ve Türkiye kaynaklı sorunlar yaşadığı tespit edilmiş, hastane ve devlet bazlı çözümler önerilmiştir. Sağlık turizmiyle ilgilenen sağlık yöneticileri hastadan kaynaklı ve personelden kaynaklı sorunlarla karşılaştığı tespit edilmiş ve hastane bazlı çözümler önerilmiştir. Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerileri yalnızca örneklem dahilindeki hastanelerde ve kliniklerde geçerlidir. Bulgular kısmen benzer durumlara aktarılabilse de daha geniş örneklemlerde ve farklı hastaneler ve kliniklerle yeni çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Since the health tourism sector is a growing sector from the past to the present day, it has become an important item in terms of countries. Increasing the participation of hospitals in this area is about developing issues taking into account the appropriate arrangements and factors influencing health tourism. This study aims to provide an overview of health tourism in the field of health tourism services in private class A - B hospitals and class C clinics, assess the current reproduction of the health tourism sector, study the maintenance such as process services and study the visitors coming with health tourism to class A and B private hospitals and class C clinics. It was made to reveal the views that are effective in people's preferences. The research was conducted using the interview technique based on the qualitative research method. A total of 29 health tourism related health information within the scope of the research were reviewed and MAXQDA Analytics Pro program was used in data analysis. This study established that hospitals and clinics struggle with problems resulting from legal obstacles and competition, and proposed solutions in the form of state support and legal regulations. Hospital human resources studies identified staffing problems and recommended staff training. Hospital problems were identified in hospital infrastructure and it was proposed to open new departments for investment purposes. State organizations identified problems with financial incentives for hospitals and suggested improvements at the state level. It has been determined that health tourists have problems arising from hospitals, patients and Turkey, and hospital- and state-based solutions have been suggested. It has been determined that health managers interested in health tourism encounter problems arising from patients and personnel, and hospital-based solutions have been suggested. The identified problems and solution suggestions are valid only in the hospitals and clinics within the sample. Although the findings can be partially transferred to similar situations, new studies should be conducted with larger samples and different hospitals and clinics.