Gemi denetim sonuçlarının veri madenciliği yöntemleriyle analizi: Türk bayraklı gemiler üzerine bir uygulama
Analysis of ship inspection results using data mining methods: An application on Turkish flagged ships
  1. Tez No: 853234
  2. Yazar: COŞKAN SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CEMAL TÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Gemi denetimlerinde kullanılan hedef sistemlerde aynı gemi için farklı risk derecesinin belirlenmesinin yanı sıra gemilerin hangi alanlarında eksiklik olabileceğine dair bir karar destek sistemi içermemesi gibi dezavantajlar bulunmaktadır. Bu araştırma, liman devleti denetimi sonuçlarını kullanarak Türk bayrak devleti için hem geminin denetim sonucunu hem de eksiklik tespit edilebilecek alanları tespit etmeye yönelik modeller geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu kapsamda, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak uzmanlardan temin edilen 10 değişken belirlenmiş ve 6008 gemi denetim raporuna tanımlayıcı ve sınıflayıcı veri madenciliği yöntemleri uygulanmıştır. Ardından, Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci kullanılarak uzmanların denetimi etkileyen değişkenler konusunda görüşleri değerlendirilerek veri analizleriyle kıyaslanmıştır. Uzman görüşleri ve veri analizinden elde edilen sonuçların oldukça benzer olduğu tespit edilmekle veri analizinin performans metrikleri ve senaryo analizleri tatmin edici sonuçlar vermiştir. Araştırma bulgularının Türk bayrak devleti otoritesi için bir karar destek sistemi olacağı düşünülmektedir. Gelecek çalışmalarda veri setinin genişletilerek daha küresel çapta modeller geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The target systems used in ship inspections have disadvantages such as determining different risk levels for the same ship, as well as not including a decision support system for which areas of the ships may have deficiencies. This research aims to develop models for the Turkish flag state by using the results of port state inspections to determine both the inspection result of the ship and the areas where deficiencies may be detected. In this context, 10 variables obtained from experts using a semi-structured interview form were identified and descriptive and classificatory data mining methods were applied to 6008 ship inspection reports. Then, using the Fuzzy Analytic Hierarchy Process, the opinions of the experts on the variables affecting the inspection were evaluated and compared with the data analysis. It was found that the results obtained from the expert opinions and data analysis were quite similar, and the performance metrics and scenario analysis of the data analysis yielded satisfactory results. The findings of the research are considered to be a decision support system for the Turkish flag state authority. In future studies, it is recommended to expand the data set and develop models on a more global scale.