Karaçayır magmatik kayaçlarının mineralojik ve petrografik incelenmesi
Mineralogical and petrographical examination of karaçayir igneous rocks
- Tez No: 853237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Stratejik Hammaddeler ve İleri Teknoloji Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Nadir toprak elementleri birçok jeolojik ortamda ve kaya topluluklarında birincil veya ikincil olarak bulunmasına karşılık, karbonatit oluşumları arama faaliyetleri için önemli hedef kayaları ifade etmektedir. Magmatik kökeni nedeniyle kökeni henüz tartışmalı olan kaya grubunda makroskobik dokuda büyük kalsit kristallerinin yanı sıra apatit, mika, amfibol, piroksen ve manyetit vb. mineraller de bulunmaktadır. Arazi gözlemlerinde bu kaya tipi yan kayaçlarla kesen ilişki gösteren stok, dayk ve damar tipinde bulunabilmektedir. Geç Kretase yaşlı Karaçayır plütonunda, Sivas ilinin kuzeyinde yer alan Karaçayır ilçesinde gözlenen karbonatit oluşumları, oldukça tipik dokuya sahip karbonatit yüzeylemeleri içermektedir. Dayk ve damar formundaki karbonatit oluşumları, ana kayaç olarak siyenitik kayaçları keser ve çoğunlukla orta ila iri kalsit kristallerinin yanı sıra apatit, mika, amfibol ve manyetit mineralleri içerir. Karbonatit mostralarından toplanan numunelerde makroskobik-mikroskobik gözlemlerin yanı sıra ayrıntılı izotop ve jeokimya çalışmaları ile köken, oluşum ve yaş verileri doğrulanmış olup, bölge Orta Anadolu'nun en tipik karbonatit mostralarına ev sahipliği yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although rare earth elements are found primarily or secondary in many geological environments and rock communities, carbonatite formations represent important target rocks for exploration activities. In the rock group, whose origin is still controversial due to its magmatic origin, there are large calcite crystals in the macroscopic texture, as well as apatite, mica, amphibole, pyroxene and magnetite, etc. There are also minerals. In field observations, this rock type can be found in stock, dyke and vein types that have a cross-cutting relationship with host rocks. The carbonatite formations observed in the Late Cretaceous aged Karaçayır pluton in Karaçayır district, located in the north of Sivas province, contain carbonatite outcrops with very typical texture. Carbonatite formations in the form of dykes and veins cut syenitic rocks as the parent rock and mostly contain medium to large calcite crystals as well as apatite, mica, amphibole and magnetite minerals. The origin, formation and age data of the samples collected from carbonatite outcrops have been confirmed by macroscopic-microscopic observations as well as detailed isotope and geochemistry studies, and the region is home to the most typical carbonatite outcrops of Central Anatolia.