Aspir yağlı tohumunun katalitik hızlı piroliz
Catalytic fast pyrolysis of aspir oil seed
  1. Tez No: 853238
  2. Yazar: TAREQ SALEH AHMED AL-AMODI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER METE KOÇKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapılan çalışmada hammadde olarak Aspir tohumu olarak seçilmiştir, Çalışmanın ilk aşamasında Aspir tohumunun hızlı pirolizine, çeşitli piroliz parametrelerinin (piroliz sıcaklığı, ısıtma hızı, sürükleyici gaz akış hızı) etkisi araştırılmıştır. Maksimum sıvı ürün verimi, 550 oC piroliz sıcaklığında, 300 oC/dak ısıtma hızında, 200 cm3/dak azot akış hızında ve 1,25>Dp>0,85 mm parçacık boyutu aralığında elde edilmiştir. Bu koşullarda elde edilen maksimum sıvı ürün verimi %38,24 olarak bulunmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, elde edilen sıvı ürünün kalitesini arttırmak için Aspir tohumunun katalitik pirolizi gerçekleştirilmiş; katalizör cinsinin ve sıcaklığının ürün verimlerine ve bileşimlerine olan etkisi araştırılmıştır. Çeşitli spektroskopik ve kromatografik yöntemler kullanılarak, elde edilen piroliz sıvı ürünlerinin karakterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, safflower seed was chosen as raw material. In the first part of this study, the effect of various pyrolysis parameters (pyrolysis temperature, heating rate, entraining gas flow rate) on the fast pyrolysis of safflower seed was investigated. Maximum liquid product yield was obtained at pyrolysis temperature of 550 oC, heating rate of 300 oC/min, nitrogen flow rate of 200 cm3/min and particle size range of 1.25>Dp>0.85 mm. The maximum liquid product yield obtained under these conditions was found to be 38,24%, In the second part of the study, catalytic pyrolysis of Safflower seed was carried out to increase the quality of the liquid product obtained. The effect of catalyst type and temperature on product yields and compositions was investigated, By using various spectroscopic and chromatographic methods, the obtained pyrolysis liquid products were characterized.