Production of activated carbon by flash heating and its use in gas storage applications
Ani (flaş) ısıtma ile aktif karbon üretimi ve gaz depolama uygulamalarında kullanımı
  1. Tez No: 853245
  2. Yazar: UTKU DERELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Modern toplumun gelişimi ile birlikte, özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında, aktif karbonun kullanımı hızla artan üretimle birlikte arttı. Bu artış, çevresel düzenlemeler, temiz gaz uygulamaları, hava kalite kontrolü, su kirliliği ve enerji depolama gibi faktörlere bağlanmaktadır. Aktif karbonun çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılması, büyük ölçekli üretimi için pratik ve yenilikçi alternatif ısıtma yöntemlerine olan ihtiyacı ortaya koymuştur. Bu çalışmada çeşitli biyokütle atıklarından flaş ısıtma yöntemi kullanılarak optimum sıcaklığın belirlenmesi için aktif karbon üretildi. Ortaya çıkan ürünler karakterize edilmiş ve flaş ısıtma yönteminin aktif karbonun özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Optimum sıcaklığın belirlenmesi ile seçilen aktif karbonlar, CO2 ve benzen adsorpsiyonu için adsorban olarak kullanıldı. Sonuçlar değerlendirildiğinde, ani (flaş) ısıtma yöntemi kullanılarak kısa sürede ve düşük maliyetle yüksek yüzey alanına ve mikroporoziteye sahip aktif karbonlar elde edildi. Karbondioksit ve benzen adsorpsiyonundan elde edilen verilere dayanarak, bu yöntemin çeşitli uygulamalarda etkili bir adsorban olarak kullanımına uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of modern society, the use of activated carbon in rapidly growing production is increased, especially in the second half of the 20th century. This surge is attributed to environmental regulations, clean gas applications, air quality control, water pollution, and energy storage. The widespread use of activated carbon in various fields has underscored the necessity for practical and innovative alternative heating methods in its large-scale production. In this study, activated carbon was produced from various biomass wastes using the flash heating method to determine the optimum temperature. The resulting products were characterized and the effects of the flash heating method on the properties of activated carbon were examined. By determining the optimum temperature, selected activated carbons were used as adsorbents for CO2 and benzene adsorption. When the results were evaluated, activated carbons with a high surface area and microporosity were obtained in a shorter time and at a lower cost using the flash heating method. Based on the data obtained from CO2 and benzene adsorption, it was concluded that it is suitable for use in various applications as an effective adsorbent.