Güneş enerjisine dayalı hidrojen üretim sisteminin modellenmesi ve termodinamik değerlendirmesi
Modeling and thermodynamic evaluation of solar energy based hydrogen production system
  1. Tez No: 853281
  2. Yazar: ARİF KARABUĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİK ZİYA YAKUT, PROF. DR. ZAFER UTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sunulan bu tezde, güneş enerjisi destekli elektrik ve hidrojen üretim sisteminin deneysel bir çalışması ele alınmıştır. Çalışmada özgün tasarıma sahip yeşil hidrojen üretimine odaklanılmıştır. Elektrik enerjisi üretimi için gerekli olan termal enerji vakum tüplü ısı borulu güneş kolektöründen (VTIBGK) sağlanmaktadır. Elektrik enerjisi üretimi için organik Rankine çevrim (ORÇ) sistemi tercih edilmiştir. Elde edilen elektrik enerjisi hidrojen üretimi için kullanılan proton değişimli membran elektrolizöründe (Proton Exchange Membrane electrolyzer-PEME) harcanmaktadır. Güneş enerjisi destekli elektrik ve hidrojen üretim sisteminde kullanılan her bir ekipmana enerji ve ekserji dengesi kurulmuş olup sistemin termodinamiksel verimliliği hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda, ORÇ sisteminden elde edilen net elektrik üretimi 1.317 kW olarak ölçülmüştür. Tüm sistemin enerji ve ekserji verimliliği sırasıyla %47.86 ve %42.16 olarak hesaplanmıştır. Ayrca elde edilen elektrik enerjisinin tamamı hidrojen üretimi için harcandığında 0.000003392 kg/s hidrojen üretimi gerçekleştirilmektedir. İlave olarak, güneş enerjisi destekli hidrojen üretiminin maliyeti yaklaşık 1.72 $/kg olarak hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis discussed an experimental study of a solar-assisted electricity and hydrogen production system. The study focuses on the production of green hydrogen with a novel design. The thermal energy required for the generation of electrical energy is provided by the evacuated tube heat pipe solar collector (ETHPSC). The Organic Rankine cycle (ORC) system is preferred for electrical energy generation. The obtained electrical energy is spent in the proton exchange membrane electrolyzer (PEME) used for hydrogen production. Energy and exergy balance has been established for each piece of equipment used in the solar power-assisted electricity and hydrogen production system, and the thermodynamic efficiency of the system has been calculated. As a result of the study, the net electricity production obtained from the ORC system was measured as 1.317 kW. The energy and exergy efficiency of the whole system was calculated as 47.86% and 42.16%, respectively. In addition, 0.000003392 kg/s hydrogen production is realized when all of the electrical energy obtained is spent on hydrogen production Additionally, the cost of solar-assisted hydrogen production is calculated at approximately $1.72/kg.