İmar hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklarda ehliyet
Capacity in disputes arising from zoning law
- Tez No: 853283
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmamızda, medeni yargılama usulüne kıyasla idari yargılama usulünde kendine özgü anlam ve kapsamı olan ehliyetin, imar hukukundaki uyuşmazlıklarda özellik arz ettiği durumlar açıklanarak imar hukuku açısından ehliyet kavramının mahiyetinin ne olduğunun yargısal içtihatlar ışığında ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, çalışmamızda ilk olarak ehliyetin kavram olarak muhakeme hukukundaki yerine değinildikten sonra idari yargılama usulüne özgü yönü üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte ehliyetin bir ilk inceleme şartı olması sebebiyle idari davalara olan etkisi de incelenmiştir. İmar Hukukunun kapsamı, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 1985 yılına nazaran ortaya çıkan toplumsal ihtiyaçlar nedeniyle günümüzde büyük ölçüde genişlemiştir. Bu sebeple İmar Hukukuna ait incelenen konuların tüm boyutlarına yönelik bir açıklamada bulunmak bu çalışmanın sınırını aşacağından ehliyet ile ilgili olan durumlar üzerinden ayrıntılı bir şekilde açıklama yapılmıştır. Ayrıca ele alınan konular ile ilgili yargısal içtihatlara yer verildikten sonra de lege feranda bakımından değerlendirme ve tenkitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the nature of the concept of capacity in terms of zoning law in the light of judicial precedents by explaining the situations in which the capacity, which has its own specific meaning and scope in administrative trial procedure compared to civil procedure, is specific in disputes in zoning law. In this respect, in our study, firstly, the place of capacity as a concept in the law of procedure is analysed and then the capacity's specific aspect of the administrative procedure is examined. In addition, the effect of capacity on administrative lawsuits, as it is a condition of initial examination, is also studied. The scope of zoning law has expanded considerably today due to the emerging social needs compared to 1985 when the Zoning Code Law No. 3194 entered into force. For this reason, since it would be beyond the scope of this study to explain all aspects of zoning law, a detailed explanation has been made through the situations related to capacity. In addition, after the judicial precedents related to the issues discussed, evaluations and criticisms are made in terms of de lege ferenda.