Dijital rol yapma oyunlarında Japon sanatı kültürü etkisi ve bu sanat ögelerinin anlatıyla ilişkisinin oyuncu deneyimine etkisi
The influence of Japanese art culture in the genre of digital role-playing games (Digital RPG) and the effect of the relationship between these art elements and narrative on player experience
- Tez No: 853284
- Danışmanlar: DR. ERTUĞRUL SÜNGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Art History, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, dijital rol yapma oyunları (Dijital RYO) türünde Japon sanatı kültürünün etkisi ve bu sanat ögelerinin anlatıyla ilişkisinin oyuncu deneyimine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Japon sanatı, uzun bir geçmişe sahip zengin bir kültüre dayanmaktadır ve bu kültür, estetik değeri, sembolizmi ve benzersiz anlatı anlayışı ile bilinir. DRYO türü, interaktif hikâye anlatımı ve oyuncuların karakterlerini yönlendirmelerine odaklanarak, oyunculara derinlemesine bir deneyim sunma potansiyeline sahiptir. Bu araştırma, öncelikle Japon sanatının temel özelliklerini ve dijital rol yapma oyunlarının temel dinamiklerini inceleyerek başlamaktadır. Ardından, Japon sanatının dijital RYO oyunlarındaki estetik unsurlarını, sembolizmi ve anlatı öğelerini belirleyerek, bu unsurların oyun içi deneyim üzerindeki etkilerini anlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, oyuncuların bu etkileşimli sanat formuyla nasıl etkileşimde bulunduklarını ve bu etkileşimin oyun deneyimlerini nasıl zenginleştirdiğini anlamak amacıyla bir dizi oyuncu deneyimi çalışması gerçekleştirilecektir. Bu amaçla 3 oyun seçilmiştir. Bu oyunlar Persona 5 Royal, Tales of Arinse ve Dragon Quest XI oyunlarıdır. Bu oyunların geliştirme süreçlerinde sanatçıların rolünü, sanatın anlatıyla olan ilişkisi ve oyuncu deneyimine olan etkileri üzerinde durulacaktır. Sonuç olarak, bu tez, Japon sanatı kültürünün dijital RYO oyunları üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve bu etkilerin oyuncu deneyimine olan katkısını analiz etmek suretiyle, dijital oyun tasarımı ve kültür araştırmalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the influence of Japanese art culture in the genre of digital role-playing games (D-RPGs) and the impact of the relationship of these art elements with the narrative on the player experience. Japanese art is based on a rich culture with a long history and is known for its aesthetic value, symbolism and unique narrative understanding. The digital RPG genre has the potential to provide players with an in-depth experience by focusing on interactive storytelling and players' manipulation of their characters. This research begins by first examining the key characteristics of Japanese art and the basic dynamics of digital role-playing games. Then, it aims to identify the aesthetic elements, symbolism and narrative elements of Japanese art in Digital RPGs and to understand their impact on the in-game experience. Furthermore, a series of player experience studies will be conducted to understand how players interact with this interactive art form and how this interaction enriches their gaming experience. For this purpose, 3 games were selected. These games are Persona 5 Royal, Tales of Arise and Dragon Quest XI. The role of artists in the development process of these games, the relationship between art and narrative, and their impact on the player experience will be explored. In conclusion, this thesis aims to contribute to digital game design and culture research by revealing the influences of Japanese art culture on digital RPG games and analyzing the contribution of these influences to the player experience.