Antalya ili nar yaprakbiti aphıs punıcae passerini (Hemıptera: Aphididae) popülasyonlarında endosimbiyont bakterilerin belirlenmesi
Detrmination of endosymbiont bacteria in of pomoegranate aphid aphis punicae passerini (Hemiptera: Aphididae) populations in Antalya province
  1. Tez No: 853400
  2. Yazar: NURPERİ YAMAKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yaprakbitleri tarımsal alanda pek çok bitkide konukçu olarak yaşarlar. Yaprakbitleri'nin konukçu bitki şeçimine üreme iklim ve ilaç direnci gibi aktivitelerine etkileyen endosimbiyontlar vardır. Genel olarak yaprakbitleri üzerinde endosimbiyont ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Ancak narda yaprakbiti Aphis punicae'nın endosimbiyontları ile ilgili çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışması, nar ağaçlarında önemli bir tehdit unsuru olarak görülen nar yaprakbiti Aphis punicae (Hemiptera: Aphidie)'nın Antalya ilinin farklı lokasyonlarındaki nar ağaçlarından alınarak moleküler yöntemler ile endosimbiyont bakterilerden Wolbachia, Hamiltonella defensa, Rickettsia ve Arsenophonus varlığının belirlenmesi amacı ile yürütülmüştür. Bu amaçla Korkuteli, Döşemealtı-Bademağacı, Döşemealtı-Çığlık, Kemer, Konyaaltı, Merkez-Meydankavağı, Muratpaşa-Güzeloba, Aksu, Serik, Alanya olmak üzere 10 lokasyondaki yaprakbiti örnekleri parklar, yol kenarı ve bahçe alanlarında bulunan ağaçlar üzerinden toplanmıştır. Her lokasyodan alınan bireylerde endosimbiyontların varlığı ve bulunma oranları PCR reaksiyon ile belirlenmiştir. Toplamda 10 lokasyondan beşer adet birey alınarak toplam 50 bireyde dört endosimbiyotun bulunma oranları Wolbachia %52, Hamiltonella defensa, %62, Rickettsia %68 ve Arsenophonus %74 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak Antalya ilinde Aphis punicae'nın simbiyontları olarak Wolbachia, Hamiltonella defensa, Rickettsia ve Arsenophonus ilk kez tespit edilmiştir. Wolbachia, Hamiltonella defensa, Rickettsia ve Arsenophonus endosimbiyontları ikili, üçlü ve dörtlü şekilde enfekte olmuştur. Aynı anda dört endosimbiyontun bulunduğu Korkuteli, Çığlık, Kemer, Konyaaltı, Alanya ve Serik olarak altı lokasyonda dokuz bireyde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aphids inhabit numerous plants in agricultural regions as their hosts. Aphids harbor endosymbionts that impact various aspects including reproduction, climate and medication resistance for host plant selection. In general, research on endosymbionts has been carried out on aphids. Nevertheless, there is a lack of research regarding the endosymbionts of the pomegranate aphid, Aphis punicae. This study aimed to identify the endosymbiont bacteria Wolbachia, Hamiltonella defensa, Rickettsia and, Arsenophonus present in pomegranate aphids Aphis punicae (Hemiptera: Aphidie), which pose a significant risk to pomegranate plants, in several sites within the Antalya province, by employing molecular techniques. To achieve this objective, aphid specimens were gathered from trees located in parks, roadsides, and gardens in 10 regions including Korkuteli, Döşemealtı-Bademağacı, Döşemealtı-Çığlık, Kemer, Konyaaltı, Merkez-meydankavağı, Murutpaşa-Güzeloba, Aksu, Serik, and Alanya.The PCR reaction was used to detect the existence and prevalence of endosymbiont bacteria in individuals form each region. Overall, the combined group consists of five individuals from 10 different location, and the proportions of four endosymbionts in a sample of 50 individuals were stated as a %52, Hamiltonella defensa %62, Rickettsia %68, and Arsenophonus %74. Consequently, the symbionts of Aphis punicae, which was discovered for the first time in Antalya, were thereby identified as Wolbachia, Hamiltonella defensa, Rickettsia, and Arsenophonus. Wolbachia, Hamiltonella defensa, Rickettsia, and Arsenophonus endosymbionts were infected in double, triple and quadruple ways. It was observed in dokuz individuals in six location; Korkuteli, Çığlık, Kemer, Konyaaltı, Alanya and Serik where four endosymbiont were present at the same time.