Antalya ili örtüaltı domates alanlarında beyazsinek (Hemiptera: Aleyrodidae) popülasyonlarındaki endosimbiyont bakterilerin belirlenmesi
Determination of endosymbiont bacteria in whitefly (Hemiptera: Aleyrodidae) populations in greenhouse tomato fields in antalya province
  1. Tez No: 853401
  2. Yazar: ZÜLAL TAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Geniş konukçu dizisine sahip olan Tütün beyazsineği (Bemisia tabaci) (Gennadius) ve Sera beyazsineği (Trialeurodes vaporariorum) (Westwood) (Aleyrodidae) tüm dünyada ve ülkemizde tarımsal alanlarda var olan en önemli bitki koruma sorunları içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Çalışma kapsamında Antalya ili örtüaltında yetiştirilen domates bitkilerinden toplanan beyazsinek popülasyonlarında Wolbachia, Rickettsia ve Arsenophonus endosimbiyont bakterilerinin enfekte durumu moleküler yöntemlerle saptanmıştır. Bu amaçla T. vaporariorum ve B. tabaci popülasyonları Antalya'nın Alanya, Manavgat, Serik, Aksu ve Kumluca ilçelerinden toplanmıştır. Toplanan beyazsinek örneklerinde Wolbachia, Rickettsia ve Arsenophonus'un varlığı ve bulunma oranları PCR reaksiyonu ile belirlenmiştir. Dünyada yapılan çalışmalarda B. tabaci ve T. vaporariarum'da Wolbachia, Arsenophonus ve Rickettsia olmak üzere üç simbiyontun varlığı belirlenmişken, ülkemizde yalnızca B. tabaci'de bu üç simbiyont belirlenmiş T. vaporariarum türüne ait beyazsineklerde bir çalışma yapılmamıştı. T. vaporariorum popülasyonlarında %36 Wolbachia, %32 Rickettsia ve %68 Arsenophonus saptanırken B. tabaci popülasyonlarında %28 Wolbachia, %40 Rickettsia ve %52 Arsenophonus saptanmıştır. Sonuç olarak ülkemizde T. vaporariorum popülasyonlarında yapılan ilk çalışmadır ve yüksek oranda enfeksiyon belirlenmiştir. Çeşitli böcek gruplarında birkaç farklı endosimbiyont türü aynı konukçuda, yaygın olarak bulunmaktadır. Dünyada beyaz sinek popülasyonlarında yapılan bir çalışmada Wolbachia ve Rickettsia endosimbiyontlarının beraber bulunduğu bireylerde, birbirleriyle rekabet saptanmışken ülkemizde daha önce çalışma yapılmamıştır. Çalışmamızda B. tabaci ve T. vaporariorum popülasyonlarında çoklu enfeksiyon durumu incelendiğinde tek bireyde beraber bulunan Wolbachia ve Rickettsia'nın antagonistik ilişki yaptığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tobacco whitefly (Bemisia tabaci) (Gennadius) and Greenhouse whitefly (Trialeurodes vaporariorum) (Westwood) (Aleyrodidae), which have a wide host range, are among the most important plant protection problems in agricultural areas all over the world and in our country. In this study, the infection status of Wolbachia, Rickettsia, and Arsenophonus endosymbiont bacteria in whitefly populations collected from tomato plants grown under cover in Antalya province was determined by molecular methods. For this purpose, T. vaporariorum and B. tabaci populations were collected from the Alanya, Manavgat, Serik, Aksu, and Kumluca districts of Antalya. The presence and abundance of Wolbachia, Rickettsia and Arsenophonus in the collected whitefly samples were determined by PCR reaction. While the presence of three symbionts, Wolbachia, Arsenophonus, and Rickettsia, was determined in B. tabaci and T. vaporariarum in studies conducted worldwide, these three symbionts were determined only in B. tabaci in our country and no study was conducted in whiteflies belonging to T. vaporariarum species. While 36% Wolbachia, 32% Rickettsia and 68% Arsenophonus were detected in T. vaporariorum populations, 28% Wolbachia, 40% Rickettsia and 52% Arsenophonus were detected in B. tabaci populations. As a result, this is the first study conducted in T. vaporariorum populations in our country and a high rate of infection was determined. In various insect groups, several different endosymbiont species are commonly found in the same host. In a study conducted in whitefly populations in the world, Wolbachia and Rickettsia endosymbionts were found to compete with each other in co-infected individuals, but no previous study has been conducted in Turkey. In our study, when multiple infections were examined in B. tabaci and T. vaporariorum populations, it was observed that Wolbachia and Rickettsia found together in a single individual had an antagonistic relationship.