Uzaktan algılama teknikleri kullanılarak ortopedik engelli bireylere yönelik erişilebilir kampüs analizi: ESTÜ2 Eylül Kampüsü
Analysis of accessible campus for orthopedically disabled individuals using remote sensing techniques: ESTÜ 2 Eylül Campus
- Tez No: 853422
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AVDAN, PROF. DR. OSMAN TUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geography, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Erişilebilirlik, bireylerin yaşamın her alanında eşit ve bağımsız katılımını sağlamayı amaçlar. Özellikle kampüslerin erişilebilir olması, toplumsal katılımın güçlenmesinde kritik bir rol oynar. Bu çalışma, uzaktan algılama teknikleriyle gerçekleştirilen kampüs analizi ile ortopedik engelli bireyler için uygun olmayan bölgeleri belirlemeyi hedefler. İHA kullanılarak gerçekleştirilen uzaktan algılama teknikleri, kampüs alanının detaylı incelemesine olanak sağlar. Bu yöntem, erişim engellerini tespit etme ve çözüm önerileri sunma potansiyelini güçlendirir. Analiz, kampüs ortamını ortopedik engelli bireylerin perspektifinden değerlendirir. Kaldırım, rampa, yaya geçidi, engelli otopark ve duraklar sayısallaştırılarak, kendi içinde profil kesitleri ve erişilebilirlik standartlarına uygun analizlerle incelenir. Tezin diğer önemi, engellilere yönelik erişilebilirlik analizi için detaylı bir veritabanının oluşturulmasıdır. Bu veritabanı, analizin doğruluğunu artırarak kampüs yönetimine, planlamacılara ve diğer ilgili taraflara engelli bireylere uyumlu ve erişilebilir bir çevre oluşturma konusunda somut öneriler sunma kapasitesini artırır. Geliştirilen yöntem, kampüs ortamının engellilere uyumluluğunu değerlendirerek, daha uyumlu ve erişilebilir bir çevre oluşturma konusunda önemli katkılar sağlar ve farkındalık yaratmayı hedefler. Ancak, duyu kaybı yaşayan engelli bireyler için ayrı bir değerlendirme yapılmamıştır; bu, daha hassas uzaktan algılama teknikleri ve metotları kullanılarak tam erişilebilirlik açısından ileriye yönelik hedefler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Accessibility aims to ensure equal and independent participation of individuals in every aspect of life. The accessibility of campuses, especially, plays a critical role in enhancing social participation. This study aims to identify areas unsuitable for individuals with orthopedic disabilities through campus analysis conducted using remote sensing techniques. Remote sensing techniques, facilitated by Unmanned Aerial Vehicles (UAVs), provide a detailed examination of the campus environment, strengthening the potential for detecting accessibility barriers and proposing solutions. The analysis evaluates the campus environment from the perspective of individuals with orthopedic disabilities, digitally modeling features such as sidewalks, ramps, pedestrian crossings, accessible parking, and stops. The significance of the thesis lies in creating a detailed database for accessibility analysis for people with disabilities. This database enhances the accuracy of the analysis, providing concrete recommendations to campus management, planners, and other stakeholders to create an inclusive and accessible environment. The developed method contributes significantly to evaluating the campus environment's compatibility with individuals with disabilities, fostering the creation of a more harmonious and accessible setting. However, the study lacks a specific assessment for individuals with sensory impairments, highlighting the need for advanced remote sensing techniques and methodologies for complete accessibility in future endeavors.