Marmara bölgesi maviyemiş plantasyonlarındaki virüslerin DAS-ELISA ve RT-PCR yöntemleriyle saptanması ve karakterizasyonu
Detection and characterization of blueberry viruses by DAS-ELISA and RT-PCR methods in marmara region of türki̇ye
- Tez No: 853438
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu poje kapsamında, Marmara Bölges'inde Bursa'dan 86, İstanbul'dan 41 örnek olmak üzere toplamda 127 adet maviyemiş örneği arabis mosaic virus (ArMV), strawberry latent ringspot virus (SLRSV), tomato ringspot virus (ToRSV), tobacco ringspot virus (TRSV), blueberry red ringspot virus (BRRSV), blueberry leaf mottle virus (BLMoV), blueberry scorch virus (BlScV), blueberry shock virus (BlShV) ve blueberry shoestring virus (BSSV) için DAS-ELISA ve RT-PCR; blueberry mosaic associated virus (BlMaV) için üretilmiş ticari antiserum olmaması nedeniyle de sadece RT-PCR analizleri ile testlenmiştir. Testlemeler sonucunda, DAS-ELISA yöntemiyle tüm örneklerde hiçbir virüs tespit edilemezken RT-PCR analizleri ile İstanbul ilinden toplanan yüksek boylu maviyemiş örneklerinden 9 tanesinde BlMaV, 1 tanesinde ise BLMoV tespit edilmiştir. Bu sonuçlar sekans analizleriyle de doğrulanmıştır. BlMaV filogenetik analizleri sonucunda Marmara Bölgesi izolatlarının kendi içinde ve Karadeniz Bölgesi izolatlarıyla büyük benzerlik gösterdiği ancak diğer ülke izolatlarından oldukça farklı olduğu görülmüştür. Tek bir BLMoV izolati ile yapılan filogenetik analizlerde ise ülkemize ait izolatın en uzak homolojiyi %95,18 benzerlik oranı ile bir Amerika izolatı (MT591564) ile gösterdiği saptanmıştır. Ülkemizde maviyemiş üretiminin son yıllarda hızla artışı da dikkate alındığında, bu çalışma ile virüsten ari üretim materyallerinin kullanılması ve yeni üretim alanlarının düzenli olarak maviyemiş virüsleri açısından testlenmesinin önemi bir kez daha ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this project, totally 127 blueberry samples (41 samples from Istanbul, 86 samples from Bursa) were tested for arabis mosaic virus (ArMV), strawberry latent ringspot virus (SLRSV), tomato ringspot virus (ToRSV), tobacco ringspot virus (TRSV), blueberry red ringspot virus (BRRSV), blueberry leaf mottle virus (BLMoV), blueberry scorch virus (BlScV), blueberry shock virus (BlShV) and blueberry shoestring virus (BSSV by DAS-ELISA and RT-PCR. Since there is no commercial antiserum produced for blueberry mosaic associated virus (BlMaV), it has only been tested by RT-PCR analysis. While no virus could be detected in all samples by DAS-ELISA, BlMaV was detected in 9 of the highbush blueberries and BLMoV in 1 blueberry sample, collected from Istanbul by RT-PCR analysis. These results were also confirmed by sequence analysis. As a result of BlMaV phylogenetic analysis, it was revealed that the isolates of the Marmara Region showed great similarity within themselves and with the isolates of the Black Sea Region on Türkiye, but were quite different from the isolates from other countries. In the phylogenetic analyzes performed with a single BLMoV isolate, it was determined that this isolates showed the most distant homology with an American isolate (MT591564) with a similarity rate of 95.18%. Considering the rapid increase in blueberry production in our country in Türkiye recent years, this study emphasizes the importance of using virus-free production materials and regularly testing new production areas for blueberry viruses.