Afet sonrası hazırlık alanlarının incelenmesi ve deprem parkı tasarımı: Sancaktepe örneği
Investigation of post disaster preparation areas and earthquake park design: Sancaktepe example
- Tez No: 853437
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİDE CANDAN ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Büyükşehir Planlaması ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ülkemiz geçmişten günümüze birçok afete maruz kalmıştır. Bu afetler sonrasında toplanma alanları ve deprem parklarına olan ihtiyaç net olarak anlaşılmıştır. Günümüz uygulamalarında mevcutta var olan yeşil alanlar, çocuk parkları, sosyal alanlar, park ve bahçeler toplanma alanı olarak kullanılmaktadır. Bu toplanma alanlarının bir çoğunda alt yapı, alansal büyüklük, malzeme gibi eksiklikler vardır. Bu eksiklikler deprem parklarının özel olarak tasarlanıp uygulanması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı; mevcut deprem park tasarım kriterlerini inceleyerek en uygun deprem ve eğitim parkı tasarımlarının geliştirilmesidir. Deprem parkları gündelik hayatta da aktif olarak kullanılan parklar olarak tasarlanıp; afet sonrasında deprem ve eğitim parkına dönüştürülecek şekilde planlanmalıdır. Tez kapsamında örnek olarak Sancaktepe Mevlana Mahallesi'nde seçilen parkın deprem parkı amacı ile kullanılabilmesi için sahip olması gereken özellikler ve düşünülen tasarımının diğer deprem parkları için örnek olması amaçlanmıştır. Sancaktepe ilçesi; nüfus yoğunluğu bakımından İstanbul ortalamasının üzerinde olması, ulaşım olanakları nedeniyle önemli bir konumda olması, yeni gelişmekte olan bir ilçe olması, deprem parkı olarak düzenlenebilecek yeterli kamusal yeşil alan potansiyelinin olması ve en önemlisi de düzenlenmiş bir deprem parkının olmaması yani deprem parkı ihtiyacı sebebiyle tercih edilmiştir. Deprem parkı tasarım kriterlerine göre tasarlanmış olan deprem parkları incelendikten sonra mevcut park için gerekli olan analizler yapılıp, bu analizler doğrultusunda ihtiyaç programı oluşturularak tasarım kararları verilmiştir. Tezin 1. bölümünde tezin amacı, kapsamı, önemi ve yöntemi açıklanmıştır. 2. bölümde temel kavramlar ele alınmış, literatür taraması ile afet ve deprem kavramları, deprem hazırlık alanları olan toplanma alanı, deprem parkı ve geçici barınma alanı kavramları ele alınmıştır. Tezin 3. bölümünde örnek çalışma alanı ile ilgili veriler toplanmıştır. Bu bölümde çalışma alanının tarihi, doğal ve kültürel özellikleri ile coğrafik ve demografik yapısına değinilmiştir. Mevcutta var olan toplanma alanları incelenmiştir. 4. bölümde ise yapılan analizlere göre deprem parkı tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan deprem parkının afet öncesinde de mahalleli tarafından aktif kullanılan park olması amaçlanmıştır. Bu nedenle günlük kullanım için uygun olan hobi bahçesi ,seyir alanları, yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, spor sahaları, otopark gibi alanlar yanında afet sonrası kullanıma uygun olacak şekilde depo, idari birim alanı, kamp alanları, konser alanı ve helikopter pisti düşünülmüştür. Tezin sonuç kısmında ise toplanma alanları olarak nitelendirilen yerlerin eksikliklerine değinilmiştir. Bu eksiklikler ve problem olarak görülen noktalara öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country has been exposed to many disasters from past to present. After these disasters, gathering areas and earthquake parks gain importance. Existing green areas, children's parks, social areas, parks and gardens have been turned into gathering areas. Many of these gathering areas have deficiencies such as infrastructure, area size and materials. These deficiencies have gained importance in the design and implementation of earthquake parks. The purpose of this study; is to determine the earthquake park design criteria and design an earthquake and education park in the most suitable area. This earthquake park was designed as a park that will be used actively in daily life; It was planned to be transformed into an earthquake and education park after the disaster. This park to be designed will be an example for future earthquake parks. As an example within the scope of the thesis, the features that the park selected in Sancaktepe Mevlana District should have in order to be used as an earthquake park and its intended design are intended to be an example for other earthquake parks. INVESTIGATION OF POST DISASTER PREPARATION AREAS AND EARTHQUAKE PARK DESIGN:“SANCAKTEPE”EXAMPLE Sancaktepe district; It was chosen because it is above the Istanbul average in terms of population density, is in an important location due to transportation facilities, is a newly developing district, has sufficient public green area potential to be organized as an earthquake park, and most importantly, there is no organized earthquake park, that is, the need for an earthquake park. Certain analyzes were made in earthquake park design and some decisions were made in line with these analyses. The requirements program was created by examining the earthquake parks to which earthquake park design criteria were applied. Square meters are determined based on some standards. In the second part of the study, basic concepts are discussed. The concept of disaster, the concept of earthquake, the concept of gathering areas, which are earthquake preparation areas, the concept of earthquake parks and temporary shelter areas are discussed. A literature review was conducted in line with these concepts. In Chapter 3, data related to the field was collected. In this section, its historical, natural and cultural features, geographical and demographic structure are mentioned. Existing gathering areas were examined. In the 4th chapter, areal analyzes were made and an earthquake park design was made in line with these analyses. This earthquake park was designed as a park to be used in daily life before the disaster. It contains a hobby garden, observation areas, walking tracks, camping areas and concert areas. These areas are designed for post-disaster use. In the conclusion, the deficiencies of places described as gathering areas are mentioned. Suggestions have been made for these deficiencies and points seen as problems.