The development of self-healing functions of composite structures via microvascular channels
Kompozit yapıların kendini iyileştirme fonksiyonlarının mikrovasküler kanallar aracılığıyla geliştirilmesi
  1. Tez No: 853449
  2. Yazar: ERAY KOŞTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yüksek özgül mukavemet ve modüle sahip karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) kompozitler, hafiflik ve yüksek mukavemet gerektiren havacılık ve otomotiv uygulamaları için oldukça uygundur. Bununla birlikte, servis süresi boyunca statik ve dinamik etkilerin bir sonucu olarak malzeme hasarına neden olan düşük çatlak direnci ve zayıf eksen dışı mukavemeti nedeniyle CFRP'nin kullanımı sınırlıdır. Ayrıca yerel hasarlardan kaynaklanan arızaların tahmini şu ana kadar güvenilir değildir. Bu çalışma, kompozit yapının, mekanik özelliklerini korurken yeni bir mikrovasküler kanal mekanizması aracılığıyla kendi kendini iyileştirme özelliğini kazanmasını ve bunun sonucunda yapısında oluşan mikro boyuttaki çatlakların onarılmasını amaçlamaktadır. Farklı kanal konfigürasyonlarının yapının mekanik özelliklerine etkisi mekanik testlerle değerlendirilmiştir. Onarıcı ajan olarak kullanılan 5-etiliden-2-norbornen (5E2N), mikrovasküler kanallara enjekte edilmiş ve çatlak kanallar boyunca ilerledikçe matriks içerisine dağılan Grubbs' katalizörünün tetiklediği reaksiyon farklı koşullarda belirlenmiştir. Çatlak ilerleme testi, farklı iyileşme süreleri ve yaklaşımlar için gerçekleştirilmiştir. Uygulanan yaklaşımlarda %136 ve %149'a kadar iyileşme verimliliği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon fiber-reinforced polymer (CFRP) composites having high specific strength and modulus, are highly convenient for aerospace and automotive applications which require light-weight and high strength. Nevertheless, the usage of CFRP is limited by their low crack resistance and poor off-axis strength causing material damage as a result of static and dynamic effects over its service time. Besides, prediction of the failure due to local damages are not reliable so far. This study aims to provide the composite structure with its self-healing feature through a novel microvascular channel mechanism while preserving its mechanical properties and as a result, to repair micro-sized cracks that occur in its structure. The effect of various channel configurations on mechanical properties of structure was evaluated with mechanical tests. 5-ethylidene-2-norbornene (5E2N) used as the self-healing agent was injected into microvascular channels and the reaction triggered by the Grubbs' catalyst which is distributed into matrix is determined in different conditions, as the crack propagates through the channels. The crack propagation test is performed for different healing times and approaches. Healing efficiencies were observed up to 136% and 149% for practiced approaches.