In vitro generation and characterization of the Wu syndrome model that causes mental retardation in neural cell lines
Nöral hücre hatlarında zeka geriliğine neden olan Wu sendromu modelinin in vitro oluşturulması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 853453
  2. Yazar: SÜMEYYE SEHER KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Wu sendromu, X'e Bağlı Wu Tipi Sendromlu Zihinsel Gelişim Bozukluğu, X kromozomunun 25. lokasyonunda yer alan GRIA3 (Glutamat iyonotropik reseptör AMPA tipi alt birim 3) genindeki mutasyondan kaynaklanır. GRIA3, AMPA (a-amino-3-hidroksi-5-metil-4-izoksazolepropiyonik asit) reseptörünün alt birimlerinden biri olan iGluR3'ü (İyonotropik glutamat reseptörü 3) kodlar. Merkezi sinir sisteminde AMPA reseptörleri, hızlı uyarıcı sinaptik transferin birincil aracıları olarak işlev görür. Bu nedenle, öğrenme ve hafızanın yanı sıra LTD (uzun süreli depresyon) ve LTP'nin (uzun süreli güçlenme) başlatılması ve devamı için de kritik öneme sahiptir. Wu sendromu literatürde yeterince çalışılmamış nadir bir hastalıktır. Bununla birlikte halen bir tedavisi bulunamamıştır ve üzerinde çalışılan varyantlar olmasına rağmen hala keşfedilmeyi bekleyen varyantlar da bulunmaktadır. Buna 2018 yılında doğan bir erkek çocukta tespit edilen W637S varyantı da dahildir. Halen incelenmemiş olan bu varyantların GRIA3'ün işlevi ve karakterizasyonu üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Bu tezdeki amacımız dünyada ilk kez genetik modifikasyon tekniklerini kullanarak nöron hücre hatlarında Wu sendromu modeli geliştirmek, bu hastalığa neden olan yeni GRIA3 varyantlarını tespit etmek ve karakterize etmek için çalışmalar yapmak, böylece varyantlar ve hastalık hakkında daha fazla bilgi oluşturularak tedavisine yönelik çalışmaların yapılması sağlamaktır. HEK293T hücreleri üzerinde çalışmalar yapılmış olmasına rağmen daha önce sinir hücreleri üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamış ve sinir hücrelerine dönüştüğünde ne tür tepkiler verdikleri in vitro olarak araştırılmamıştır. Wu ve ekibinin tespit ettiği G833R varyantları ve bize başvuran hastadan tespit edilen W637S varyantları tartışılacak, bu varyasyonlara ilişkin yeni bilgiler ve tedaviye yönelik çalışmalar literatüre sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Wu Syndrome, X-Linked Wu Type Intellectual Developmental Disorder with Syndrome, is caused by mutation in the GRIA3 (Glutamate ionotropic receptor AMPA type subunit 3) gene located at location 25 on the X chromosome. GRIA3 encodes iGluR3 (Ionotropic glutamate receptor 3), one of the subunits of the AMPA (α-amino-3-hydroxy-5-methyl-4-isoxazolepropionic acid) receptor. In the central nervous system, AMPA receptors function as the primary mediators of rapid excitatory synaptic transfer. Thus, it is critical for learning and memory as well as for the initiation and continuation of LTD (long-term depression) and LTP (long-term potentiation). Wu Syndrome is a rare disease that has not been adequately studied in the literature. Along with this, there is still no treatment and although there are variants that have been studied, there are also variants still waiting to be discovered. This includes variant W637S detected in a boy born in 2018. The effect of these still unstudied variants is unknown on the function and characterization of GRIA3. Our aim in this thesis is studying for the first time in the world to develop a Wu Syndrome model in neuron cell lines using genetic modification techniques, to detect and characterize new GRIA3 variants that cause this disease, thus creating more information about the variants and the disease and providing studies for its treatment. Although studies have been carried out on HEK293T cells, no studies have been done on neural cells before, and what kind of responses they give when transformed into nerve cells has not been investigated in vitro. The G833R variants identified by Wu et al. and the W637S variants identified from the patient who applied to us will be discussed, and new information on these variations and studies on treatment will be presented to the literature.