Effects of enhanced TRKB signaling in mouse embryonic stem cell-derived cortical neurons against amyloid beta 42-mediated cellular events
Güçlendirilmiş TRKB sinyal yolağının fare kök hücrelerinden dönüştürülmüş kortikal nöronlarda amiloid beta 42 muamelesinin neden olduğu hücresel olaylara karşı etkileri
  1. Tez No: 781903
  2. Yazar: PERİ BEŞARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Alzheimer hastalığı (AH) küresel olarak en yaygın altıncı ölüm sebebidir. Bu hastalık hafıza kaybı ve bilişsel gerilemeye sebep olarak kişinin günlük hayatın basit eylemlerini gerçekleştirmesini engeller. Türkiye Alzheimer Derneği'nin 2014-2018 Faaliyet Raporu'na göre ülkemizde 600.000 AH hastası vardır ve bu sayının hızla yaşlanan popülasyon sebebiyle artması beklenmektedir, çünkü AH yaşa bağlı bir hastalıktır. Tedavi için yürütülen birçok bilimsel çalışma olmasına rağmen AH için henüz hiçbir hastalık önleyici tedavi bulunamamıştır. Tedavi yaklaşımlarından biri olan nörotrofin (NT) ailesinin AH için kritik olduğu bilinmektedir çünkü NT ve/veya reseptörlerindeki seviye dengesizlikleri AH'de bilinmektedir. Büyüme faktörlerinden NT ailesinin bir üyesi olan BDNF (brain-derived neurotrophic factor veya beyin-türevli nörotrofik faktör), AH kapsamında derinlemesine araştırılmaktadır çünkü i) yetişkin sinir sisteminin normal fonksiyonları için kritiktir, ii) BDNF ve reseptörlerinin seviyeleri AH koşullarında azalır ve iii) in vitro ve in vivo araştırmalar BDNF'nin AH sürecine karşı nöroprotektif etkisini göstermektedir. BDNF yüksek afiniteye sahip olduğu reseptörü TrkB'yi aktive eder ve böylelikle sinaptik plastisite, nöron oluşumu ve nöronların korunması dahil hayati süreçleri düzenler. BDNF'nin AH'ye karşı potansiyel yararı bilinse de, beyinde sinyalizasyonunu artırmak konusunda bazı sorunlarla karşılaşılmıştır. Araştırma grubumuz Trk reseptörlerinde korunmuş olan 3 amino asitlik KFG bölgesinin sinyalizasyonu negatif etkilediğini ortaya koymuştur. KFG bölgesinin çıkarılması, Trk aktivasyonunu ve tetiklediği diğer sinyalzasyonları artırmaktadır. Bu tez çalışmasında amacımız bu TrkB-KFG model sistemini kullanarak in vitro AH modeli üzerindeki etkisini tespit etmektir. Bunun için, WT ve TrkB-KFG (KFG bölgesi çıkarılmış) fare embryonik kök hücrelerden (FEKH) farklılaştırılmış kortikal nöronlar, AH'den en çok etkilenen hücre tiplerinden biri, elde edilmiştir. Kortikal nöronların elde edilmesi ve karakterizasyonunun ardından, iyi karakterize edilmiş oligomerik Amiloid β (1-42) (Aβ42) muamelesi ile in vitro AH modeli oluşturulmuştur. WT ve TrkB-KFG kortikal nöronlar hücre canlılığı, sinaptik yoğunluk değişimleri ve BDNF-TrkB ile ilişkili sinyalizasyonlar için test edilmiştir. KFG modifikasyonunun TrkB-KFG kortikal nöronlarında daha yüksek seviyelerde TrkB reseptörüne yol açtığını tespit ettik. Önemli olarak, TrkB-KFG kortikal nöronları Aβ42 muamelesi sonrası WT kortikal nöronlara göre daha yüksek canlılık göstermiştir. Ek olarak, TrkB-KFG nöronları, WT kortikal nöronlara kıyasla, Aβ42 muamelesinin sebep olduğu sinaptik yoğunluk değişimlerine karşı direnç göstermiştir. Çalışmamızın özgün değeri direkt olarak TrkB reseptörüne etki eden ve TrkB dışında herhangi bir bilinen etkiye sahip olmayan TrkB-spesifik KFG modifikasyonuna yer vermesidir. Bildiğimiz kadarıyla, bu çalışma direkt olarak reseptör bölgesinin değiştirilmesi ile AH'de artırılmış TrkB sinyalizasyonunun etkilerini gösteren ilk çalışmadır. Bu yaklaşım gelecek çalışmalarda değiştirilmiş hücre kaynakları kullanılarak yapılan hücre transplantasyonu çalışmaları için oldukça faydalı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD) is the sixth most common cause of death globally. The disease causes memory loss and cognitive decline, eventually preventing the individual from performing simple actions in daily life. 2014-2018 Report of The Turkish Association of Alzheimer's indicates that there are at least 600,000 AD patients in Turkey and this number is expected to increase due to the rapidly aging population since AD is highly age-dependent. Despite extensive studies, there is currently no disease-modifying cure for AD. One of the therapeutic targets for AD is neurotrophin (NT) signaling as imbalances in the NTs and/or their receptor levels have been demonstrated in AD. Among the NT family of growth factors, brain-derived neurotrophic factor (BDNF) is extensively studied in AD as i) it is critical for the normal functioning of the adult nervous system, ii) BDNF and its receptor TrkB is downregulated in AD, and iii) in vitro and in vivo studies demonstrate the neuroprotective effects of BDNF against the AD process. BDNF activates its high-affinity receptor TrkB to regulate many vital processes in neurons, including synaptic plasticity, neurogenesis, and neuroprotection. Although BDNF's potential benefits against AD are well appreciated, enhancing its signaling in the brain has been challenging for a number of reasons. Our group previously established that a highly conserved 3-aminoacid domain (KFG) of Trk receptors negatively impacts their signaling. The deletion of the KFG domain leads to an enhanced Trk activation and its downstream signaling. In this thesis, the aim was to utilize this TrkB-KFG model system to evaluate its effect against an in vitro AD model. To do so, WT and TrkB-KFG (KFG domain deletion) mouse embryonic stem cells (mESCs) were differentiated into cortical neurons, one of the most affected cell types in AD. Upon the generation and characterization of cortical neurons, an in vitro AD model was established using a well-characterized oligomeric Amyloid β(1-42) peptide (Aβ42). WT and TrkB-KFG cortical neurons were tested for viability, synaptic density changes, as well as for changes in BDNF-TrkB signaling pathways. We found that the KFG deletion leads to higher levels of TrkB receptors in TrkB-KFG cortical neurons. Importantly, TrkB-KFG cortical neurons exhibited a higher viability under Aβ42 insult compared to WT cortical neurons. Additionally, TrkB-KFG neurons exhibited resistance against synaptic density changes caused by oligomeric Aβ42 treatments as compared to WT cortical neurons. The novelty of this study lies in the TrkB-specific KFG modification which directly interferes with the TrkB receptor and does not have a known effect on anything other than TrkB, potentially creating a specific effect. To the best of our knowledge, this is the first study demonstrating the effects of enhanced TrkB signaling against AD, achieved by direct modulation of the receptor domains. This approach may be highly useful for future studies focusing on cell transplantation using modified cell sources.