Examining the discourse of mental health workers in Iraq: A Lacanian approach to social trauma in clinical supervision
Irak'taki ruh sağlığı çalışanlarının söylemlerinin incelenmesi: Klinik süpervizyonda toplumsal travmaya Lacanyen bir yaklaşım
- Tez No: 853476
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, PROF. DR. PHİL C. LANGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
DSM'nin ruhsal travmayı tıbbileştirmesine yönelik eleştiriler, özellikle Orta Doğu gibi çatışmalı bölgelerde analitik bir kavramsallaştırmanın gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışma, öncelikle Covid-19 pandemisi sırasında Mayıs 2020'den Mart 2021'e kadar uzaktan gerçekleştirilen Lacanyen yönelimli klinik süpervizyonlar aracılığıyla, çatışma sonrası Irak'ta, özellikle Êzidî jenosidinin ardından, yerel ruh sağlığı çalışanlarının toplumsal travmayı nasıl kavramsallaştırdıklarını incelemektedir. İkinci olarak, bu araştırma, çatışma sonrası bölgelerdeki toplumsal travmaya yönelik psikososyal müdahale çalışmalarında, geleneksel teşhis yöntemlerini aşan Lacanyen yönelimli klinik süpervizyon uygulamalarının faydalarını ve zorluklarını değerlendirmektedir. Araştırma için, özellikle Irak'taki Êzidî soykırımı felaketzedelerine yönelik sahada aktif olarak psikososyal hizmetler sunan yaklaşık on üç yerel ruh sağlığı çalışanı arasından dört kişi seçilmiştir. Bu kişiler, proje süresince düzenli olarak klinik süpervizyonlara ve eğitimlere katılmışlardır. Bu dört kişinin başlangıç ve son klinik süpervizyon oturumlarındaki vaka sunumları, Lacanyen söylem analizi perspektifinde analiz edilmiştir. Vaka sunumları analiz edildikten sonra her iki oturumda ortaya çıkan ortak yapısal temalar belirlenmiştir. Daha sonra, her bir yapısal tema altında bulunan iki alt tema, vaka kavramlaştırması ve sübjektif konum, başlangıç ve son analizlerde incelenerek karşılaştırılmıştır. Belirlenen yapısal temalar sübjektivite, cinsellik, travma ve bilgiyi içermiştir. İlk ve son analizlerden elde edilen sonuçlar, kapsamlı bir karşılaştırmalı incelemeye tabi tutularak, ilgili akademik literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Bulgular genel itibariyle, başlangıç analizlerinde ruh sağlığı çalışanlarının vaka sunumlarını semptom odaklı yaptıklarını, ancak Lacanyen yönelimli klinik süpervizyonların ardından, son analizlerde sübjektif deneyimlere daha detaylı dikkat etmeye başladıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Critiques to the DSM's medicalization of psychological trauma reveal the necessity for an analytic conceptualization, particularly in conflictual regions like the Middle East. This study first examines social trauma conceptualization among the local mental health workers in post-genocidal Iraq, specifically after the Êzidî genocide, through Lacanian-guided supervisions conducted remotely during the Covid-19 pandemic from May 2020 to March 2021. Second, the research evaluates benefits and barriers of introducing a Lacanian-guided supervision approach, transcending traditional diagnostics, to psychosocial intervention work for social trauma in conflictual regions. Four individuals have been selected for the research from among approximately thirteen local mental health workers actively providing psychosocial services in the field, specifically for the survivors of the Êzidî genocide in Iraq. These individuals regularly participated in clinical supervisions and trainings throughout the project. Case presentations of these four individuals during their initial and concluding clinical supervision sessions were analyzed through the lens of Lacanian discourse analysis. After analyzing case presentations, common structural themes were identified for both sessions. Subsequently, two sub-themes, case conceptualization and subjective position, under each structural theme were examined and compared across the initial and final analyses. The identified structural themes included subjectivity, sexuality, trauma, and knowledge. The results underwent thorough comparative analysis and were discussed in the relevant academic literature. The findings generally indicate that mental health workers, in the initial analyses, presented case narratives with a focus on symptoms. However, following Lacanian-based clinical supervisions, they transitioned to a more detailed exploration of subjective experiences in the final analyses.