Engelli çocuğa sahip ebeveynlerde bakım verme yükü ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between caregiver burden and psychological resilience levels in parents with disabled children
  1. Tez No: 853479
  2. Yazar: GÖZDE ÇALGICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, engelli çocuğa sahip ebeveynlerin bakım verme yükü ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılan, kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, bir ilçedeki iki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde engelli çocuğu olan toplam 156 ebeveyn oluşturdu (n=156). Veriler, 26.04.2022-16.06.2022 tarihleri arasında,“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Bakım Verme Yükü Ölçeği”,“Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ile toplandı. Araştırmaya katılan ebeveynlerin yaş ortalamasının 38.97±8.78, %91'inin kadın, %36.5'inin ilkokul mezunu, %92.9'unun evli, %87.8'inin bir işte çalışmadığı, %60.9'unun bakım verme süresinin 37 ay ve üzerinde olduğu, %85.9'unun ruhsal yönden zorlanma yaşadığı, %15.4'ünün psikiyatri hekimine muayene olduğu belirlendi. Ayrıca, bakım verilen engelli bireylerin yaş ortalamasının 9.13±6.09, %35.9'unun 1-5 yaş aralığında, %55.8'inin erkek, %99.4'ünün bekar olduğu, %83.3'ünün okur yazar olmadığı, %30.1'inde birden fazla engel durumuna sahip, %57.1'inin ileri-çok ileri düzeyde gereksinime ihtiyacı olduğu saptandı. Ebeveynlerin,“Bakım Verme Yükü Ölçeği”toplam puan ortalamasının 44.07±17.29,“Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”toplam puan ortalamasının 85.22±11.61, ebeveynlerin bakım verme yükünün“orta ciddi yük”, psikolojik sağlamlık düzeylerinin iyi olduğu belirlendi. Bakım Verme Yükü Ölçeği toplam puanı ile“Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”toplam puanı ve ilişkisel kaynaklar, kültürel ve bağlamsal kaynaklar, ailesel kaynaklar alt boyutları arasında negatif yönlü bir ilişki ve bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu. Sonuçlar doğrultusunda, engelli çocuğu olan ebeveynlerin bakım verme yükünü azaltıcı, psikolojik sağlamlık düzeylerini arttırıcı girişimsel çalışmaların yapılması, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde hemşire, psikiyatri hemşiresi, psikolog gibi sağlık profesyonellerinin görev almasının sağlanması, önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is a cross-sectional, descriptive and correlation-seeking study conducted to determine the relationship between the caregiving burden and psychological resilience levels of parents of disabled children. The sample of the study consisted of a total of 156 parents of disabled children in two special education and rehabilitation centers in a district (n = 156). The data was collected between 26.04.2022 and 16.06.2022 with the“Introductory Information Form”,“Caregiving Burden Scale”,“Adult Psychological Resilience Scale”. The average age of the parents participating in the study was 38.97±8.78, 91% were women, 36.5% were primary school graduates, 92.9% were married, 87.8% were not employed, 60.9% had a caregiving period of 37 months or more, it was determined that 85.9% of them were experiencing psychological difficulties and 15.4% examined by a psychiatrist. In addition, the average age of disabled individuals receiving care is 9.13±6.09, 35.9% are between the ages of 1-5, 55.8% are male, 99.4% are single, 83.3% are illiterate, 30.1% have more than one disability, it was determined that 57.1% of disabled individuals had severe or very advanced needs. It was determined that the parents'“Caregiving Burden Scale”total mean score was 44.07±17.29, the“Adult Psychological Resilience Scale”total mean score was 85.22±11.61, the parents' caregiving burden was“medium severe burden”and their psychological resilience levels were good. A negative relationship was found between the“Caregiving Burden Scale”total score and the“Adult Psychological Resilience Scale”total score and the sub-dimensions of relational resources, cultural and contextual resources, and familial resources, and this relationship was statistically significant. In line with the results, it is recommended that interventional studies be carried out to reduce the caregiving burden of parents with disabled children and increase their psychological resilience levels, and to ensure that health professionals such as nurses, psychiatric nurses and psychologists work in special education and rehabilitation centers.