Hemşirelik öğrencilerinde siber flört şiddeti, anksiyete ve depresyon ilişkisi
Relationship between cyber date violence, anxiety and depression in nursing students
  1. Tez No: 853478
  2. Yazar: ŞERİFE ÜLLİĞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinde siber flört şiddeti, anksiyete ve depresyon ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan, kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini bir devlet üniversitesinin hemşirelik bölümündeki öğrenciler oluşturdu (n=468). Veriler,“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Siber Flört İstismarı Ölçeği”,“Beck Anksiyete Ölçeği”ve“Beck Depresyon Envanteri-II”ile, 15.03.2022-19.03.2022 tarihleri arasında, yüz yüze toplandı. Katılımcı öğrencilerin yaş ortalaması, 21.29±2.45, %65.6'sı kadın, %75.6'sı Anadolu lisesi mezunudur. Öğrencilerin %11.2'sinin romantik ilişki yaşadıkları kişiye şiddet uyguladığı, %22.7'sine romantik ilişki yaşanılan kişi tarafından şiddet uygulandığı, %11.3'ünün romantik ilişki yaşanılan kişi tarafından teknolojik kaynaklar yoluyla şiddet uyguladığı, %34.0'sının romantik ilişki yaşanılan kişi tarafından teknolojik kaynaklar yoluyla şiddete uğradığı belirlendi. Ayrıca öğrencilerin, %95.3'ünün sosyal medya hesabı olduğu, %68.2'sinin sosyal medyada bir günde 1-5 saat arası zaman geçirdiği, %65.0'inin siber flört istismarıyla ilgili bilgisinin olmadığı, %93.8'inin siber güvenlikle ilgili bir eğitim/ders almadığı saptandı. Siber Flört İstismarı Ölçeği Doğrudan Saldırganlığa Maruz Kalma (14.39±7.59), Doğrudan Saldırganlık Uygulama (13.42±6.05), İzleme/Kontrole Maruz Kalma (15.88±9.58), İzleme/Kontrol Uygulama (14.23±7.04); Beck Anksiyete Ölçeği (17.76±13.68); Beck Depresyon Envanteri-II (12.75±10.17), olarak bulundu. Siber Flört İstismarı Ölçeği tüm alt gruplarının puan ortalamaları ile Beck Anksiyete Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri-II puan ortalamaları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ve bu ilişkinin istatistiksel açıdan anlamlı olduğu belirlendi. Hemşirelik öğrencilerine siber flört şiddeti, sosyal medya okuryazarlığı, siber güvenlikle ilgili eğitimler verilmesi, psikososyal destek birimlerinin oluşturulması ve siber flört şiddetiyle ilgili farklı gruplarda da araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is a cross-sectional, descriptive and relationship-seeking study conducted to determine the relationship between cyber dating violence, anxiety and depression in nursing students. The sample of the study consisted of students in the nursing department of a state university (n=468). The data was collected face to face between 15.03.2022 and 19.03.2022 with the“Introductory Information Form”,“Cyber Dating Abuse Questionnaire”,“Beck Anxiety Inventory”and“Beck Depression Inventory-II”. The average age of the participating students was 21.29±2.45, 65.6% were female and 75.6% were Anatolian high school graduates. It was determined that of the participating students, 11.2% reported violence against the person with whom they had a romantic relationship, 22.7% reported being subjected to violence by the person with whom they had a romantic relationship, 11.3% reported violence through technological resources by the person with whom they had a romantic relationship, and 34.0% of them were subjected to violence through technological resources by the person with whom they had a romantic relationship. In addition, it was determined, 95.3% of the students have a social media account, 68.2% spend 1-5 hours a day on social media, 65.0% have no knowledge about cyber dating abuse, and 93.8% have not received a training/course on cyber security. Cyber Dating Abuse Scale Exposure to Direct Aggression 14.39±7.59, Exposure to Direct Aggression 13.42±6.05, Exposure to Monitoring/Control 15.88±9.58, Exposure to Monitoring/Control 14.23±7.04; Beck Anxiety Inventory 17.76±13.68; Beck Depression Inventory-II 12.75±10.17. It was found that there was a positive relationship between the mean scores of all subgroups of the Cyber Dating Abuse Scale and the mean scores of the Beck Anxiety Inventory and Beck Depression Inventory-II, and this relationship was statistically significant. It is recommended that nursing students be given training on cyber dating violence, social media literacy, and cyber security, that psychosocial support units be established, and that research be conducted on different groups regarding cyber dating violence.