Harran ovası pamuk ekim alanlarında zararlı Thrips tabaci Lin. (Thysanoptera: Thripidae) ve doğal düşmanlarının pamuk gelişim dönemi boyunca oluşturdukları populasyon gelişimi
Population ffluctuations of Thrips tabaci Lind. (Thysanoptera: Thripidae) an early season pest, and its natural eenemies along with the plant phenological development in cotton growing areas of Harran plain
- Tez No: 85349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışma, 1997 ve 1998 yıllarında Harran Ovası pamuk ekim alanlarında, erken dönemde zararlı olan Thrips tabaci Lindeman (Thysanopterra : Thripidae) ve doğal düşmanlarının populasyon gelişmesini belirlemek amacıyla yapılmıştır. T. tabaei'mn populasyon gelişimini belirlemek için gözle kotnrol yöntemi, doğal düşmanların populasyon gelişmesini belirlemek için de gözle kontrol yöntemine ilave olarak atrap kullanılmıştır. Çalışma sonucuna göre, Harran ovasmda pamuk ekim alanlarında zarar yapan tek türün T. tabaci oduğu saptanmıştır. T. tabaci pamuğun çimlenmesiyle birlikte bitkiler üzerinde görülmeye başlanmış ve ilk 2-3 hafta içerisinde populasyonu hızla artarak tepe noktasına ulaşmıştır. Ayrıca bu çalışmada T. tabacfraa doğal düşmanlarından, Aelothrips intermedins BagnalL Nobis ferus (L.), N. pseudoferus Rem., Orhıs miratus (L.), Chrysopa cornea Stephens, Coccinella septempunctata (L.), Adonia variegata (Goeze), Scymmıs bbndnenıs Cap., S. rubromaculatus (Goeze), S. paUipediformis Günther, Nephus nigricans Weise türleri saptananmış olup, populasyon gelişimi belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER; T. tabaci, Harran Ovası, Doğal Düşman, Pamuk
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis POPULATION FLUCTUATIONS OF Thrips tabaci Lind. (THYSANOPTERA : THRIPIDAE)., AN EARLY SEASON PEST, AND ITS NATURAL ENEMIES ALONG WITH THE PLANT PHENOLOGICAL DEVELOPMENTS IN COTTON GROWING AREAS OF HARRAN PLAIN Şenol YILDIZ Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Depatment of Plant Protection 1999, Page: 42 The study was conducted, in Harran Plain to determine population growth of Thrips tabaci Lind., an early season pest, and its natural enemies along with the phonological development of the cotton, in 1997 and 1998. T. tabaci was sampled by direct counting on the plants, natural enemies were sampled by using both direct counting and sweep net Study results revealed that T. tabaci was observed on the cotton seedling right after the emergence, then its population had a rapid increase in the following first few weeks causing greate damage to seedling cotton. Aelothrips intermedius BagnalL Nobis ferus (L.), N. pseudoferus Rem., Onus mmitus (L.), Chrysopa cornea Stephens, Coccinella punctata (L.), Adonia variegata (Goeze), Scymnus btvtdnerus Cap., 51 rubromaculatw (Goeze), S. pallipediformis Gûnther, Nephus nigricans Weise were me most common natural enemies of T. tabaci througout the study. KEY WORD: Thrips tabaci, Harran plain, Natural Enemies, Cotton