Harran Ovası pamuk ekim alanlarinda zararlı olan bemisia spp. (homoptera: aleyrodidae)'nin populasyon gelişimi ve doğal düşmanlarının belirlenmesi
Determination of population development and natural enemies of bemisia spp. (homoptera: aleyrodidae) on cotton in Harran Plain
  1. Tez No: 534837
  2. Yazar: MEHMET MAMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Harran Ovası pamuk ekim alanlarında zararlı olan Bemisia spp.'nin populasyon gelişimi ve doğal düşmanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 2002 yılında, Harran Ovası'nda, Çavdarlı, Karaali ve Külünçe köylerinde yürütülmüştür. Bemisia spp.'nin ergin dönemlerinin populasyon gelişimini belirlemek için, sarı yapışkan tuzak ve gözle kontrol metodu, ergin öncesi dönemlerinin populasyon gelişimini belirlemek için, yaprak alma metodu, doğal düşmanlarının belirlenmesi için de, gözle kontrol ve atrap sallama metotları kullanılmıştır. Çalışmalar sonunda zarar yapan beyazsinek türlerinin Bemisia tabaci (Gennadius) ve Bemisia argentifolii Bellows & Perring olduğu ve bu türlerin populasyonlarının, Karaali'de oldukça yüksek olduğu, Külünçe ve Çavdarlı'da ise, sezon boyunca düşük kaldığı anlaşılmıştır. Belirlenen doğal düşmanlardan predatör türler ise, Hippodamia (Adonia) variegata (Goeze), Stethorus gilvifrons (Mulsant), Chrysoperla carnea Stephens, Nabis punctatus Costa, Geocoris megacephalus ( R.), Piocoris sp., Camptobrochis sp. ve Cardiastethus sp. olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
in this study, determination of population development and natural enemies of Bemisia spp. were investigated in Harran Plain, Çavdarlı, Karaali and Külünçe, in 2002. Yellow Sticky Traps and Monitoring Methods for determination of adults population developments were used. Leaf Control Method for determination of larvae and pupae stages were used. in addition, Monitoring and lnsect Net Methods for determination of natural enemies were used. in the end of this study, Bemisia tabaci (Gennadius) and Bemisia argentifolii Bellows& Perring which were harmful species on cotton were determined. According to used all methods, while whitefly population was the highest in Karaali on the contrary the lowest in Külünçe and Çavdarlı during cotton season. Hippodamia (Adonia) variegata (Goeze), Stethorus gilvifrons (Mulsant), Chrysoperla carnea Stephens, Nabis punctatus Costa, Geocoris megacephalus (R.), Piocoris sp., Camptobrochis sp. and Cardiastethus sp. were determined as a predator species from natural enemies.