Sağlık turizminde Antalya ilinin İstanbul, Ankara ve İzmir illeri ile karşılaştırmalı örneğinin ülke gelirine katkısı
The contribution of Antalya province to national income in health tourism in comparison with Istanbul, Ankara and Izmir provinces
- Tez No: 853499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK HÜSEYİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Turizm, Healthcare Management, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye'ye sağlık hizmeti almak için gelen hasta sayısında her yıl artış sağlanmaktadır. Özellikle öne çıkan alanlar olan göz ameliyatları, dental tedavi, saç ekimi, plastik ve estetik cerrahi, kardiyoloji, onkoloji, kadın doğum ve çocuk hastalıklarını kapsayan birçok branş ve uzmanlık dallarında yurtdışı hastalarına tedavi hizmetleri sunulmaktadır. Sağlık turizmi sayesinde ülke ekonomisine döviz kazandırılmaktadır. Bu araştırmada, sağlık turizminin ülke gelirlerine katkısı konusu ele alınmıştır. Bu bağlamda araştırmada ilk önce sağlık turizmi ile ilgili bir literatür taraması yapılmış sonra Antalya, İstanbul, Ankara ve İzmir'de sağlık turizminin mevcut durumunu değerlendirmek amacıyla öncelikle TUİK ve Kültür ve Turizm Bakanlığı verileri incelenmiştir. Toplanan veriler ile illerin sağlık turizmi açısından üstünlük, zayıflık, fırsat ve tehditleri değerlendirilmiştir. Antalya, Türkiye'nin en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Antalya hem kıyı hem de kültür turizmi açısından zengin bir destinasyondur. İstanbul, Türkiye'nin kültür turizmi açısından en önemli ve en çok ziyaret edilen şehridir. İstanbul, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile turistleri cezbetmektedir. Ankara, Türkiye'nin başkenti ve merkezi bir konumda olan bir şehirdir. Ankara, kültürel ve termal turizm için önemli bir destinasyondur. Ankara'da nitelikli ve tanınmış hastaneler, yüksek teknolojik donanımlar, uluslararası havalimanı, Anıtkabir gibi önemli kültürel miraslar, köklü tıp fakülteleri gibi güçlü yönler bulunmaktadır. İzmir, Türkiye'nin Ege bölgesinde yer alan ve kıyı turizmi açısından önemli bir şehirdir. İzmir, Alaçatı ve Çeşme gibi dünyaca ünlü kıyı turizmi destinasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. İzmir'de nitelikli ve tanınmış hastaneler, yüksek teknolojik donanımlar, uluslararası havalimanı, ege denizi, cruise gemilerin yanaştığı liman gibi güçlü yönler bulunmaktadır. Tüm bu iller içerisinde İstanbul sağlık turizmi konusunda açık ara en çok turist çeken il konumunda olup, sonrasında Ankara, İzmir ve Antalya gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The number of patients coming to Turkey to receive health care is increasing every year. Treatment services are offered to overseas patients in many branches and specialties, especially the prominent areas such as eye surgeries, dental treatment, hair transplantation, plastic and aesthetic surgery, cardiology, oncology, gynaecology and paediatrics. Thanks to health tourism, foreign currency is brought into the country's economy. In this research, the contribution of health tourism to the income of the country is discussed. In this context, in the research, first a literature review was conducted on health tourism, and then the data of TUIK and the Ministry of Culture and Tourism were examined in order to evaluate the current situation of health tourism in Antalya, Istanbul, Ankara and Izmir. With the data collected, the advantages, weaknesses, opportunities and threats of the provinces in terms of health tourism were evaluated. Antalya is one of the cities that attract the most tourists in Turkey. Antalya is a rich destination in terms of both coastal and cultural tourism. Istanbul is the most important and most visited city in Turkey in terms of cultural tourism. Istanbul attracts tourists with its historical, cultural and natural beauties. Ankara is the capital of Turkey and a centrally located city. Ankara is an important destination for cultural and thermal tourism. Ankara has strengths such as qualified and well-known hospitals, high technological equipment, international airport, important cultural heritage such as Anıtkabir, and well-established medical faculties. Izmir is located in the Aegean region of Turkey and is an important city in terms of coastal tourism. Izmir is home to world-famous coastal tourism destinations such as Alaçatı and Çeşme. Izmir has strengths such as qualified and well-known hospitals, high technological equipment, an international airport, the Aegean Sea, and a port where cruise ships dock. Among all these provinces, Istanbul is by far the province that attracts the most tourists in terms of health tourism. It is followed by Ankara, Izmir and Antalya.