Osmanlı ceza hukukunda ıskat-ı cenin suçu
The crime of iskat-i cenin in the Ottoman criminal law
- Tez No: 853506
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çalışmamızın temel amacı; tarihsel olarak, çocuğun düşürülmesine ilişkin suçların, ceza hukuku bakış açısına göre değerlendirilmesi ve özellikle bu konudaki Osmanlı uygulamasının tespitidir. Bu bağlamda, çocuğun düşürülmesine ilişkin dini görüşlere yer verilmiş; özellikle tek tanrılı dinlerde konuyla ilgili bakış açıları çerçevesinde kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Çocuğun düşürülmesine ilişkin suçların tarihsel gelişimine yer verilerek en eski yazılı belgelerden günümüze kanun koyucuların bu meseleye ilişkin düzenlemeleri açıklanmıştır. Hemen ardından günümüz Türk mevzuatında, anne karnındaki çocuğun durumu ve düşürülmesiyle ilgili düzenlemeler incelenmiştir. Çalışmamızın büyük bir bölümünü ise Klasik dönem ve Tanzimat sonrası dönemde çocuğun düşürülmesinin, Osmanlı ceza hukuku boyutu oluşturmuştur. Burada; Osmanlı Devleti'nde oluşturulmuş konuyla ilgili kanuni düzenlemelere, uygulamada suçların işleniş yöntemlerine, kimlerce işlendiğine, mağdurların kim olduğuna, suçu işleyenlere karşı hükmolunan yaptırım türlerine, toplumun ve yasa koyucunun bu suçlara karşı bakış açısına yer verilerek özellikle Osmanlı ceza hukuku anlamında çocuğun düşürülmesine ilişkin suçlar hakkında değerlendirme yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise, dinlerin bakış açısı, tarihteki diğer uygarlıkların uygulamaları ve günümüzdeki durum, Osmanlı'daki uygulama ve düzenlemelerle karşılaştırılmış; bu düzenlemelerin kaynakları ve tarihsel süreç içerisindeki gelişimi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our study is; historically, the crimes related to miscarriage are evaluated from a criminal law perspective and especially the determination of the Ottoman practice on this issue. In this context, religious views on abortion are included; A comprehensive evaluation has been made within the framework of perspectives on the subject, especially in monotheistic religions. The historical development of crimes related to aborting a child is included, and the regulations of the legislators on this issue from the oldest written documents to the present are explained. Immediately afterwards, the regulations regarding the condition of the unborn child and its abortion in today's Turkish legislation were examined. A large part of our study consists of the Ottoman criminal law dimension of abortion in the Classical period and the post-Tanzimat period. Here; about the crimes related to miscarriage, especially in the sense of Ottoman criminal law, by including the legal regulations on the subject created in the Ottoman Empire, the methods of committing crimes in practice, by whom they were committed, who the victims were, the types of sanctions imposed on those who committed the crime, the perspective of the society and the legislator towards these crimes evaluation has been made. In the conclusion, the perspectives of religions, the practices of other civilizations in history and the current situation are compared with the practices and regulations in the Ottoman Empire; the sources of these regulations and their development throughout the historical process have been identified.