Türkiye'de yaşlılarda düşme sıklığı, düşmeyi etkileyen faktörler ve fiziksel aktivite programlarının etkisi: Sistematik derleme ve meta-analiz çalışması
The frequency of falls in the elderly in turkey, factors affecting falls and the effect of physical activity programs: A systematic review and meta-analysis study
  1. Tez No: 853546
  2. Yazar: PELİN BİLGİN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ABACIGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Halk Sağlığı, Geriatrics, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırma Türkiye'de yaşlı bireylerde düşme sıklığı, düşme durumunu etkileyen faktörler ve yaşlılarda denge durumunun artırılıp düşmelerin engellenmesi amacıyla yapılan fiziksel aktivite müdahalelerin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma sistematik derleme ve meta-analiz olarak, Ocak 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. Belirlenen veri tabanlarında, belirlenen çalışmaya dahil etme ve dışlama kriterlerine göre tarama yapılarak 49 kesitsel/tanımlayıcı çalışmanın ve 25 randomize kontrollü çalışmaların nicel verileri kullanılmıştır. Verilerin analizinde heterojenite değerlendirmesinde Cochran Q testi p değeri, Rastgele Etkiler Modeli, Sabit Etkiler Modeli, , Higgins' I ², Egger'in Önleme Testi ve Duval ve Tweedie'nin Kırpma ve Doldurma Yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye'de yaşlı bireylerde düşme prevalansı %33,0, yaşlı kadınlarda düşme prevalansı %41,1, yaşlı erkeklerde düşme prevalansı %24,5 ve düşme yaşayan yaşlılarda tekrarlayan düşme yaşama prevalansı %39,4 bulunmuştur. Türkiye' de yaşlılarda denge durumunu artırmak amacıyla yapılan fiziksel aktivite müdahalelerinden, denge skorları ortalamalarında en yüksek iyileşmeyi sağlayan çalışmalar sırasıyla multikompanent denge egzersizleri, Tai Chi egzersizleri, pilates egzersizleri, kare adım egzersizleri ve Otago egzersizleridir. Bu çalışmada Türkiye'de yaşlı kadınlarda düşme sıklığının, erkeklere göre yüksek olduğu, yaşlılarda denge durumunun artırılması amacıyla yapılan fiziksel aktivite müdahalelerinin etkili olduğu, müdahale süresi uzadıkça etkinin arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the frequency of falls in elderly individuals in Turkey, the factors affecting falls, and the effects of physical activity interventions to increase the balance of the elderly and prevent falls. The research was carried out as a systematic review and meta-analysis between January 2022 and June 2023 in Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Department of Public Health. Quantitative data from 49 cross-sectional/descriptive studies and 25 randomized controlled studies were used by searching the databases according to the inclusion and exclusion criteria of the determined study. In the analysis of data, Cochran Q test p value in heterogeneity assessment, Random Effects Model, Fixed Effects Model, Higgins' I², Egger's Test, and Duval and Tweedie's Clipping and Fill Method were used. As a result of the research, the prevalence of falls in elderly individuals in Turkey was found to be 33.0%, the prevalence of falls in elderly women was 41.1%, the prevalence of falls in elderly men was 24.5%, and the prevalence of recurrent falls in the elderly who had a fall was 39.4%. Among the physical activity interventions performed in Turkey to increase the balance status of the elderly, the studies that provide the highest improvement in the average balance scores are, respectively, multicomponent balance exercises, Tai Chi exercises, pilates exercises, square step exercises and Otago exercises. In this study, it was found that the frequency of falls in elderly women in Turkey is higher than men, physical activity interventions to increase the balance status of the elderly are effective, and the effect increases as the duration of the intervention is prolonged.