5-6 yaş cimnastik dersi alan çocuklarda bosu topu kullanımının bazı fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the Effect of Bosu Ball Use on Some Physical Fitness Parameters in Children aged 5-6 years taking gymnastics lessons
  1. Tez No: 853547
  2. Yazar: ZEYNEP SELİN UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS TORTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada“5-6 yaş cimnastik dersi alan çocuklarda bosu topu kullanımının bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisinin incelenmesi”amaçlanmıştır. Afyonkarahisar ilinde bulunan bir anaokulunda cimnastik dersi alan 5-6 yaş grubu öğrencilerden basit örneklem yöntemiyle 70 ( n=35 uygulama - n=35 kontrol grubu) öğrenci seçilmiştir. Araştırma öncesi gerekli izinler alınmış, araştırmanın başlangıcında tüm çocuklardan ön test olarak demografik bilgileri (boy, kilo, yaş) alınarak, esneklik, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, bacak kuvveti, el kavrama kuvveti ve denge ölçümleri yapılmıştır. Uygulama grubundaki öğrencilere rutin antrenmanlarının yanında 12 hafta boyunca önceden belirlenen hareketler haftada 3 gün ve 3 set şeklinde bosu topu ile yaptırılmıştır. Veri analizinde öncelikle deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test değerlerinde verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini tespit etmek için çarpıklık-basıklık değerlerine bakılmıştır. Öğrencilerin demografik bilgileri için ortalama, standart sapma ve yüzde değerlerine bakılmıştır. Analizler öncesinde grupların ölçümlere göre ön test puanlarının varyans eşitliğini belirlemek için Levene testi, gruplar arasındaki farkı belirlemek için bağımsız t testi yapılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesi ile birlikte deney ve kontrol gruplarının tanımlayıcı istatistikleri ve ön test ve son test değerlerini belirlemek için tekrarlı ölçümlerde 2*2 ANOVA analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to“examine the effect of bosu ball using on some physical fitness parameters in 5-6 years old children taking gymnastics lessons”. 70 (n=35 application - n=35 control group) students were selected by simple sampling method from 5-6 years old students taking gymnastics lessons in a kindergarden in Afyonkarahisar province. Necessary permissions were obtained before the research, and at the beginning of the research, demographic information (height, weight, age) was taken from all children as a pre-test, and flexibility, standing long jump, vertical jump, leg strength, hand grip strength and balance were measured. In addition to their routine training, the students in the application group were made to perform predetermined movements with a bosu ball, 3 days a week and 3 sets, for 12 weeks. In data analysis, firstly, skewness-kurtosis values were examined to determine whether the data showed normal distribution in the pre-test and post-test values of the experimental and control groups. For demographic information of students average, standart deviation ovel percentage value were examined. Before the analyses, Levene's test was used to determine the variance equality of the pre-test scores of the groups according to the measurements, and the independent t test was performed to determine the difference between the groups. With the data showing normal distribution, 2*2 ANOVA analysis was applied in repeated measurements to determine descriptive statistics and pre-test and post-test values of the experimental and control groups.