Prematüre bebeklerin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatışları sırasındaki fiziksel gelişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the international development of premature babies during their hospitalization in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 853550
  2. Yazar: MELİKE GÖKÇEN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE EBRU ERGENEKON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş: Prematüre bebekler yaşamın ilk aylarında ekstrauterin büyüme geriliği (EUBG) riski altındadır. EUBG oluşumunda birçok faktör etkili olmakla birlikte en büyük risk faktörü yaşamın ilk haftalarında yetersiz veya suboptimal besin desteği sağlanmasıdır. EUBG gelişmesini önlemek ve prematüriteye bağlı morbiditeleri azaltmak için son dönemde 'erken ve yoğun beslenme' stratejisi uygulanmaktadır. EUBG gelişiminde etkili olan risk faktörlerinin tanımlanması ve erken teşhis edilmesi, prematüre bebeklerin sağlıklı büyümelerini ve gelişimlerini desteklemek için alınabilecek önlemleri kolaylaştırabilir. Bizim çalışmamızın amacı, hastanemizin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen 32 hafta ya da önce doğmuş prematüre bebeklerin büyüme ve gelişimini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda, 2001-2010 dönemi ile 2011-2020 dönemi arasında doğan prematüre bebeklerin ekstrauterin büyüme geriliği açısından büyüme ve gelişimlerini karşılaştırmayı ve bu iki dönem arasında fark olup olmadığını araştırmayı hedefliyoruz. Ayrıca, bu değerlendirme sırasında Fenton ve INTERGROWTH-21st eğrilerini karşılaştırmayı, prematüriteye bağlı sorunların (NEK, ROP, RDS, BDP, İVK, sepsis gibi) büyüme ve gelişim üzerindeki etkilerini incelemeyi ve risk faktörlerini belirlemeyi amaçlıyoruz. Materyal ve Metod: Araştırmamıza Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde 2001-2020 yıllarında izlenen 32. gebelik haftasında ya da önce doğmuş ve doğum ağırlığı 1500 gramın altında olan prematüre bebekler dahil edilirken, hasta verilerine ulaşılamayan, hastanede yatış süresi boyunca 36. gebelik haftasına ulaşmadan kaybedilen bebekler çalışma dışında tutuldu. Ekstrauterin EUBG açısından 2001-2010 yılları arasındaki ilk 10 yıllık dönem ile 2011-2020 yılları arasındaki ikinci 10 yıllık dönemde prematürelerin büyüme ve gelişmeleri INTERGROWTH-21st ve Fenton eğrileri ile değerlendirildi. Prematüriteye eşlik eden sepsis, NEC, ROP, RDS, İVK gibi komplikasyonlar kaydedildi. Bu çalışmada, EUBG her iki büyüme referans eğrisinde de doğum ağırlığı ile taburculuk ağırlığı arasındaki Z skoru farkının >1 olması ve büyüme eğrilerine göre 10. persentilin altında olması olarak tanımlandı. Bulgular: Çalışmamıza 318 kız (%51,5) ve 299 erkek (%48,5) olmak üzere 617 prematüre bebek dahil edildi. Bebeklerin 261'i (%35) ilk 10 yıllık döneme (2011 öncesi) aitken, 356'sı (%65) ikinci 10 yıllık (2010 sonrası) döneme aitti. Taburculuk ağırlığı (TA) ilk 10 yıllık dönemde ortalama 1948 gr iken, ikinci 10 yıllık dönemde ortalama 2200 gr olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Premature infants are at risk of extrauterine growth restriction (EUGR) in their early months of life. While various factors contribute to EUGR, the primary risk factor is inadequate or suboptimal nutritional support in the initial weeks of life. To prevent EUGR and reduce prematurity related morbidities, a recent strategy of“early and aggressive nutrition”has been implemented. Identifying the risk factors for EUGR and diagnosing them early can facilitate measures to support the healthy growth and development of premature infants. Our study aims to assess the growth and development of premature infants born before 32 weeks of gestation and monitored in our hospital's neonatal intensive care unit. To achieve this goal, we will compare the growth and development of premature infants born between 2001-2010 and 2011-2020 in terms of EUGR. Additionally, during this evaluation, we will examine the impact of prematurity related problems (such as NEC, ROP, RDS, BPD, IVH, sepsis) on growth and development by comparing the Fenton and INTERGROWTH-21st growth curves and identifying risk factors. Materials and Methods: Our study included premature infants born at or before the 32nd week of gestation with a birth weight of less than 1500 grams, who were monitored at Gazi University Faculty of Medicine Hospital's Neonatal Intensive Care Unit between 2001 and 2020. Premature infants for whom patient data could not be accessed, those who did not reach the 36th week of gestation during their hospital stay, and those born beyond the 32nd week of gestation or with a birth weight exceeding 1500 grams were excluded from the study. The growth and development of premature infants in terms of extrauterine growth restriction (EUGR) were evaluated using the INTERGROWTH-21st and Fenton curves for two 10 year periods: the first one between 2001 and 2010, and the second one between 2011 and 2020. Complications accompanying prematurity, such as sepsis, NEC, ROP, RDS, and IVH, were recorded. In this study, EUBG was defined in both growth reference curves as a Z score difference between birth weight and discharge weight greater than 1, and being below the 10th percentile on growth curves. Results: Our study included 617 premature infants, comprising 318 girls (51,5%) and 299 boys (48,5%). Of these, 261 (42,3%) were from the first 10 year period (prior to 2011), and 356 (57,7%) were from the second 10 year period (after 2010).