Eskişehir'de yetiştirilen siyah alaca sığırlarda kolesterol yetmezliği ve Brachyspina sendromu mutasyonlarının araştırılması
Cholesterol deficiency in holstein friesian cattle raised in Eskisehir and investigation of Brachyspina syndrome mutations
- Tez No: 853598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvansal Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Suni tohumlama gibi bazı biyoteknolojik uygulamaların sığır yetiştiriciliğinde yoğun olarak kullanılması sonucunda nadir olarak görülen kalıtsal kusurların populasyonlarda frekansları artmaya başlamıştır. Kalıtsal kusurlara sahip sığırları moleküler yöntemlerle belirlemeye yönelik çalışmalar yoğunlaşmıştır. Kalıtsal kusurları sonraki nesillerde azaltmak için taşıyıcı sığırların belirlenmesi önemlidir. Son yıllarda belirlenen kalıtsal kusurlardan olan Brachyspina Sendromu (BS) ve Kolesterol Eksikliği (CD) kusurlarının araştırılması için yürütülen çalışmada Eskişehir'de yetiştirilen Siyah Alaca sığır populasyonundan örnekler alınmıştır. Sığır kan örneklerinden DNA izolasyonu yapılmış sonrasında BS ve CD kalıtsal kusurları bakımından PCR tekniği (Thermo Fisher) kullanılarak incelenmiştir. Önceki çalışmada Türkiye'de Siyah Alacalarda tespit edilen bu iki kalıtsal kusura, Eskişehir'de yetiştirilen 112 baş Siyah Alacada bakıldığında BS genetik kusuru için 2 baş, CD genetik kusuru için ise 11 baş taşıyıcı hayvan belirlenmiştir. Moleküler yöntemler kullanılarak genetik kusurların yayılma ihtimali ve ekonomik zarar durumu engellenebilecektir. Kalıtsal hastalıkların belirlenmesinde kullanılan tekniklerden faydalanarak, gelecek nesillerin planlanması ve hastalıktan ari sürüler oluşturulması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
As a result of the intensive use of biotechnology such as artificial insemination in cattle breeding, the incidence of rare genetic defects in the population has started to increase. Studies have focused on identifying cattle with hereditary defects using molecular methods. It is important to identify the carrier cattle in order to reduce genetic defects in subsequent generations. Brachyspina Syndrome (BS) and Cholesterol Deficiency (CD) had been identified in a previous study in Holstein Friesian cattle in Turkey. With regard to these two hereditary defects, in the study conducted to investigate samples were taken from the Holstein Friesian cattle reared in Eskişehir by using PCR teqnique. 2 and 11 cattle were found to be carriers of the BS and CD, respectively, among 112 Holstein Friesian cattle. The possibility of the spread of genetic defects and economic damage can be prevented using molecular techniques. The herds that are free of genetic defects be created by using some molecular methods detecting hereditary diseases, and by planning creation of new generations.