Türkiye'de İç Anadolu Bölgesinde 2012-2022 döneminde yetiştirilen Siyah Alaca sığırların kimi döl ve süt verimi özelliklerine ait fenotipik parametrelerin değişimi
Change of phenotypic parameters of some fertility and milk production characteristics of holstein friesian cattles raised in the Central Anatolia Region in Turkey during the 2012-2022 period
  1. Tez No: 884604
  2. Yazar: İBRAHİM KARAKOYUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DELLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada İç Anadolu Bölgesinde 12 ilde (Ankara, Eskişehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Karaman, Kırşehir, Kırıkkale, Kayseri, Yozgat, Sivas) süt sığırı çiftliklerinde 2012-2022 yılları arasında doğan Siyah Alaca ineklerin ilkine buzağılama yaşı (İBY), buzağılama aralığı (BA), servis periyodu (SP), gebelik başına tohumlama sayısı (GBTS), laktasyon süt verimi (LSV), 305 günlük süt verimi (305-GSV), laktasyon süresi (LS) özelliklerine ait tanımlayıcı fenotipik parametrelerin değişimi analiz edilmiştir. İBY, BA, SP, GBTS, LSV, 305-GSV, LS özelliklerine ait en yüksek ve en düşük ortalama değerler sırasıyla Kayseri/Yozgat/Sivas (27.05±0.0101 ay) ve Niğde (24.36±0.064 ay), Kırşehir/Kırıkkale (394.47±4.004 gün) ve Niğde (379.07±1.087 gün), Ankara (119.47±1.434 gün) ve Kırşehir/Kırıkkale (108.17±4.209 gün), Niğde (2.21±0.025 adet) ve Nevşehir (1.30±0.089 adet), Niğde (12353.00±95.979 kg ) ve Nevşehir (7228.52±721.260 kg), Niğde (10628±49.5 kg) ve Nevşehir (6128±372.7 kg), Kayseri/Yozgat/Sivas (372.55±2.806 gün) ve Niğde (355.56±1.568 gün) illeri için elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the changes in descriptive phenotypic parameters of the first calving age (FCA), calving interval (CI), service period (SP), number of inseminations per pregnancy (NIPP), lactation milk yield (LMY), 305-day milk yield (305-DMY), lactation period (LP) of Holstein Friesian cows born between 2012 and 2022 in dairy cattle farms in 12 provinces in the Central Anatolia Region (Ankara, Eskişehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Karaman, Kırşehir, Kırıkkale, Kayseri, Yozgat, Sivas) were analyzed. The highest and lowest average values of FCA, CI, SP, NIPP, LMY, 305-DMY, LP features provinces has been obtained for Kayseri/Yozgat/Sivas (27.05±0.0101 months) and Niğde (24.36±0.064 months), Kırşehir/Kırıkkale (394.47±4.004 days) and Niğde (379.07±1.087 days), Ankara (119.47±1.434 days) and Kırşehir/Kırıkkale (108.17±4.209 days), Niğde (2.21±0.025 doses) and Nevşehir (1.30± 0.089 doses), Niğde (12353.00±95.979 kg) and Nevşehir (7228.52±721.260 kg), Niğde (10628±49.5 kg) and Nevşehir (6128±372.7 kg), Kayseri/Yozgat/Sivas (372.55±2.806 days) and Niğde (355.56±1.568 days), respectively.