Uluslararası literatürde yayınlanan aşı tereddütü ile ilgili bilimsel çalışmaların bibliyometrik ve içerik analizi
Bibliometric and content analysis of scientific studies on vaccine hesitation published in international literature
- Tez No: 853603
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÜNAL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Covid-19 sürecinde insanların aşılara karşı tutumları, aşı konusundaki tereddütler ve aşılara güven gibi kavramlar gündeme gelmiştir. Literatür incelendiğinde aşı tereddütü konusunda bibliyometrik analiz çalışmalarının sayısının oldukça kısıtlı olduğu ve Covid- 19 sonrasında güncel bir çalışma gerçekleştirilmediği görülmüştür. Bu araştırmanın amacı, Web of Science veritabanında yer alan“aşı tereddütü”konulu bilimsel çalışmaları ve bu çalışmaların küresel ölçekte nasıl ele alındığını incelemektir. Bu doğrultuda, aşı tereddütü konulu çalışmaların zaman içerisindeki değişimini saptamak, sosyal bilimler alanındaki çalışmaları kapsamlı bir şekilde incelemek ve bu sayede aşı tereddütü konusunda iletişimin ve iletişim çalışmalarının önemini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada, Web of Science veritabanından elde edilen, İngilizce dilinde yayınlaşmış ve aşı tereddütü konulu uluslararası bilimsel çalışmaların analizi gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan 2305 çalışma metin dosyası olarak indirilmiş ve verilerin analiz edilmesi için Maxqda ve Vosviewer yazılımına aktarılmıştır. Nitel yapıdaki bu çalışmanın verilerini oluşturan çalışmalar bibliyometrik analiz ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve açıklanmıştır. Çalışma sonucunda genel olarak Covid-19 pandemisinin bu alandaki çalışmaların sayısının önemli ölçüde artmasını sağladığı, çalışmaların genelinin kamu, çevre ve iş sağlığı alanında gerçekleştirildiği, iletişim alanındaki çalışmaların aşı tereddütü konusunda önemli bir etkiye sahip olacağı fakat iletişim alanındaki çalışmaların sayısının yetersiz olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the context of the Covid-19 pandemic, concepts such as people's attitudes towards vaccines, vaccine hesitancy, and confidence in vaccines have come to the forefront. A review of the literature reveals a limited number of bibliometric analysis studies on vaccine hesitancy, and no recent studies have been conducted post-Covid-19. The aim of this research is to examine scientific studies on the topic of“vaccine hesitancy”available in the Web of Science database and to investigate how these studies are addressed globally. In this context, the objective is to identify the changes over time in studies on vaccine hesitancy, comprehensively examine studies in the field of social sciences, and thus highlight the importance of communication and communication studies in the context of vaccine hesitancy. In this study, an analysis of international scientific studies on vaccine hesitancy published in English and obtained from the Web of Science database was conducted. A total of 2305 study files were downloaded, and the data were transferred to Maxqda and Vosviewer software for analysis. The qualitative nature of this study's data, constituting bibliometric and content analysis, was analyzed and explained. The results of the study indicate a significant increase in the number of studies in this field due to the Covid-19 pandemic. The majority of studies were conducted in the fields of public health, environmental health, and occupational health. It is concluded that studies in the field of communication will have a significant impact on vaccine hesitancy, but the number of studies in this area is insufficient.