Gebelikte SARS-COV-2 RT-PCR pozitifliğinin gebelerin duygu durumuna etkisinin scl 90 R ölçeği ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of SARS-COV-2 RT-PCR positivity in pregnancy on the emotional status of pregnancy with SCL 90 R scale
  1. Tez No: 797041
  2. Yazar: ARZU ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİRTAN BORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Şiddetli akut solunum yolu sendromu koronavirüs-2 (SARS-CoV-2), ilk olarak Çin'in Hubei eyaleti, Wuhan'da tanımlanan ve 2019-2020 pandemisine sebep olan yeni bir virüstür. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2019 yılında pandemi ilan edilmiştir. Covid-19 salgını ile ilgili uygulanan karantina, yayınlanan haberler, ölüm sayıları toplumda stres ve endişe nedeni olmuştur. Pnomöniye neden olan virüslerin gebelik esnasında özellikle bir endişe sebebi olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Araştırmalar, duygusal dalgalanmalar, stres, depresyon ve anksiyete sorunlarının perinatal dönemde daha yaygın olduğunu göstermiştir. Bu sebeple perinatal dönem, pandeminin mevcut olumsuz etkilerini derinleştiren bir risk faktörü olabileceğinden bu popülasyonu derinlemesine değerlendirmek gerekir. Mevcut literatürde kadınlar, yaşlılar, çocuklar, ergenler, psikyatrik hastalığı olanlar, göçmenler, sağlık çalışanları gibi gruplarda Covid-19 pandemisinin ruh sağlığı üzerine etkileri araştırılmıştır. Literatürde, obstetrik popülasyonda Covid-19'un seyrini; bu enfeksiyonu geçiren gebelere psikolojik etkisini araştıran-karşılaştıran çalışmalar kısıtlı sayıdadır. Çalışmamızın amacı SARS-Cov-2 RT-PCR pozitifliği olan gebeler ve sağlıklı gebelerin, Semptom Kontrol Listesi 90-Revize (SCL-90-R) anketi ile duygudurumunu değerlendirmek ve hastalığın gebeler üzerinde psikolojik etkilerini tespit etmektir. Çalışma sonucunda özel bir grup olan hamile kadınların, pandemi dönemlerinde ortaya çıkabilecek duygudurum bozukluklarını en aza indirebilecek psikolojik müdahaleler, sağlık politikalarının planlanması ve yürütülmesi ve destek stratejilerinin geliştirilmesi açısından literatüre değerli bir katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Yöntem: Çalışmamıza 27/10/2022-28/03/2023 tarihleri arasında Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi' ne başvuran 18-45 yaş aralığında, bilinen komorbit hastalığı ve ek psikyatrik problemi olmayan ve SARS-Cov-2 RT-PCR sonucu pozitif olan 109 hasta gebe ve 100 sağlıklı gebe olmak üzere toplam 209 kişi dahil edildi. Araştırmaya dahil edilen tüm gebelere 90 sorudan oluşan Semptom kontrol listesi ( SCL-90-R ) anketi uygulandı. Okur-yazar olmayan ve yoğun bakım ünitesinde yatan ve entübe olmayan hastalara sorular tek tek okundu ve hastaların cevapları işaretlendi. Testten alınan puanlara göre her hasta için genel semptom indeksi ve somatizasyon, obsesif-kompulsif, kişiler arası duyarlılık, depresyon, anksiyete, öfke, fobik anksiyete, paranoid düşünce, psikotik bozukluk ve ek maddeler alt grupları için hesaplama yapıldı. Elde edilen puanlara göre 1'in üzerindeki değerler anlamlı kabul edildi ve kişinin o psikopatolojiye eğilimli olduğunu gösterdi. Bu değerlerle birlikte gebelerin yaş, BMI, kan grubu , evde yaşayan kişi sayısı, gebelik sayısı, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, göçmen olup olmaması, sigara kullanımı, enfeksiyon gebelik haftası, hastalık semptomları, hastaneye başvuru şekli, doğum endikasyonu, doğum şekli, bebeğin doğum kilosu, bebek 1.dakika apgar skoru, bebek 5.dakika apgar skoru, bebek yoğun bakım ünitesi ihtiyacı, gebenin hastanede yatış süresi, gebenin yoğun bakımda yatış süresi, hastanede yatışı boyunca aldığı tedaviler, gebelikte aşı durumu, aşı çeşidi ve aşı haftası kaydedildi ve çalışmamızda değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan gebelerden covid olan grupta kaygı anksiyete skoru Covid olmayan gruptan anlamlı (p0.05) farklılık göstermedi. Covid olan ve olmayan grupta somatizasyon, obsesif kompulsif değeri anlamlı (p>0.05) farklılık göstermedi. Covid olan ve olmayan grupta genel semptom indeksi anlamlı (p>0.05) farklılık göstermedi. Covid olan ve olmayan grupta depresyon skoru anlamlı (p>0.05) farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
Objective: Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) is a new virus that was first identified in Wuhan, Hubei province of China, causing the 2019-2020 pandemic. It was declared a pandemic in 2019 by the World Health Organization. The quarantine, published news, and death numbers regarding the Covid-19 pandemic, has caused stress and anxiety in the society. It has long been known that the viruses that cause pneumonia are a particular concern during pregnancy. Studies have shown that emotional fluctuations, stress, depression and anxiety are more common in the perinatal period. The perinatal period may be a risk factor that deepens the existing negative effects of the pandemic, it is necessary to evaluate this population in depth. In the literature, the effects of the Covid-19 pandemic on mental health have been investigated in groups such as women, the elderly, children, adolescents, those with psychiatric illnesses, immigrants, and healthcare workers. In the literature, the course of Covid-19 in the obstetric population; there are limited number of studies investigating and comparing the psychological effects of this infection on pregnant women. The aim of our study is to evaluate the mood of healthy pregnant women and pregnant women with SARS-Cov-2 RT-PCR positivity with the Symptom Checklist 90-Revised (SCL-90-R) questionnaire and to determine the psychological effects of the disease on pregnant women. As a result of the study, we think that a special group of pregnant women will make a valuable contribution to the literature in terms of psychological interventions that can minimize mood disorders that may occur during pandemic periods, planning and execution of health policies, and development of support strategies. Methods: In our study, between the date of 27/10/2022 and 28/03/2023, those who applied to Süleymaniye Gynecology and Children's Training and Research Hospital, between the ages of 18-45, without known comorbidity and additional psychiatric problems, and a total of 209 people, including 109 with positive SARS-Cov-2 RT-PCR results pregnant women and 100 healthy pregnant women, were included. Symptom checklist ( SCL-90-R ) questionnaire consisting of 90 questions was applied to all pregnant women included in the study. The questions were read one by one to the illiterate and not intubated patients in the intensive care unit, and the answers of the patients were marked. Calculations were made for the general symptom index and subgroups of somatization, obsessive-compulsive, interpersonal sensitivity, depression, anxiety, anger, phobic anxiety, paranoid thought, psychotic, and additional items for each patient. According to the scores obtained, values above 1 were considered significant and showed that the person was prone to that psychopathology. Along with these values, the pregnant women's age, BMI, blood type, number of people living at home, number of pregnancies, education level, income level, whether they are immigrants or not, smoking, infection gestational week, disease symptoms, application to hospital, indication of delivery, mode of delivery, baby birth weight, baby 1st minute apgar score, baby 5th minute apgar score, baby intensive care unit need, hospitalization period of the pregnant, length of stay in the intensive care unit, treatments received during the hospitalization, vaccination status, vaccine type and vaccination week were recorded in the study evaluated. Results: Among the pregnant women who participated in our study, the anxiety score in the covid group was significantly (p0.05). Somatization and obsessive-compulsive score were not differ significantly (p>0.05) in the covid group and non-covid group. The general symptom index was not differ significantly (p>0.05) in the covid group and non-covid group. Depression score was not differ significantly (p>0.05) in the covid group and non-covid group. In our study, the depression score, anxiety score and phobic reaction score in the vaccinated group were significantly (p3 days in hospital than in group 1, who stay of ≤3 day in hospital.