Dijitalleşme yolunda ülkelerin yol haritalarına ilişkin karşılaştırmalı bir analiz çalışması
A comparative analysis of countries' roadmaps on the digitalization
  1. Tez No: 915828
  2. Yazar: SÜMEYRA KÖSTERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dijital dönüşüm, kişilerden işletmelere, işletmelerden kurumlara, kurumlardan devletlere kadar her düzeyde hızla gerçekleşmektedir. Bu hızlı dönüşüm giderek artan hacimde veriler üretmekte, bu durum güvenilir bağlantı ihtiyacını giderek arttırmaktadır (World Economic Forum, 2020). Artan bağlantı hacmi için gerekli geniş bant teknolojisi de 5G ile daha hızlı ve güvenilir şekilde mümkün olabilmektedir. Bu durum ülkeleri 5G teknolojisine doğru yaklaştırmaktadır. Teknolojilerin kullanımında, teknik gereklilikleri karşılamak kadar stratejik yönü ve ülke politikasını netleştirmek de önemlidir (Sung, 2018). Dördüncü sanayi devriminde 5G'nin kritik ve katalizör rolünü göz önünde bulundurularak ülkelerin daha iyi stratejiler belirlemesine yardımcı olmak amacıyla, tez çalışmasında ülke stratejileri incelemiştir. Literatürde ulusal 5G stratejileri kapsamında bazı çalışmalar olmasına rağmen, bunlar çoğunlukla ülke bazlıdır (Curran, 2019; Liu et al., 2017; Massaro & Kim, 2022). Birden fazla ülkenin ulusal 5G stratejilerinin incelendiği çalışmalar sınırlıdır (Forge & Vu, 2020; Sargam et al., 2023; Teixeira et al., 2022). Buna karşın özellikle gelişmekte olan ve 5G stratejisinin yayımlamayan ülkeler için ulusal 5G stratejileri kapsamında karşılaştırmalı bir çalışma ihtiyaçtır. Bu çalışmada, 16 ulusal 5G stratejisi sistematik ve kapsamlı bir şekilde analiz edilmiş, ulusal 5G stratejileri geliştirmek için kullanılabilecek bir kontrol listesi oluşturulmuştur. Bu incelemenin amacı i) Ulusal 5G stratejilerine yönelik ortak veya farklı yaklaşımları sunmak, ii) politika yapıcılara ve karar vericilere 5G stratejilerinin karşılaştırmalı bir analizini sunmak ve iii) ulusal 5G stratejilerinin hazırlanması için bir yol haritası sunmaktadır. Bu tez çalışması aşağıdaki iki soruyu yanıtlamaya odaklanmıştır; • Ülkelerin ulusal 5G stratejileri karşılaştırmalı olarak analiz edildiğinde hangi politika alanlarına odaklanılmaktadır? • Ulusal 5G stratejilerini göz önünde bulundurarak ulusal stratejiler için ele alınması gereken bir soru listesi oluşturmak mümkün müdür? Politika yapıcılar bu şekilde desteklenebilir mi? Çoğunlukla gelişmiş ülkelerin ulusal bir 5G stratejisi yayınladığı görülmektedir. Yayınlanan stratejileri inceleyerek, özellikle gelişmekte olan ülkelerin ulusal 5G stratejileri için, gelişmekte olan ülkelerin kısıtlamaları dikkate alınarak bir yol haritası hazırlanmıştır. Politika yapıcıların ulusal 5G stratejileri geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlayan bu çalışma, 5G ulusal stratejilerinin“düzenlemeler ve spektrum yönetimi”,“altyapı”,“5G ve dikeyler”,“ulusal ekosistem”ve“uluslararası işbirlikleri ve standardizasyon”olmak üzere beş boyut üzerine inşa edilmesini önermektedir. Özellikle“düzenlemeler ve spektrum yönetimi”ile“ altyapı”boyutlarında neredeyse tüm ülkeler strateji hazırlamışlardır. 5G gibi teknik bir teknolojinin teknik olmayan“strateji”boyutuyla incelenmesi çalışmayı farklılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation is rapidly occurring at all levels, from individuals to businesses, from businesses to institutions, and from institutions to governments. This rapid transformation generates an ever-increasing volume of data, which increasingly increases the need for reliable connectivity (World Economic Forum, 2020). The broadband technology required for the increasing volume of connectivity can also be achieved faster and more reliably with 5G. This brings countries closer to 5G technology. In the use of 5G technologies, it is as important to clarify the strategic direction and country policy as it is to meet technical requirements (Sung, 2018). Considering the critical and catalytic role of 5G in the fourth industrial revolution, the thesis examines country strategies in order to help countries determine better strategies. Although there are some studies in the literature on national 5G strategies, they are mostly country-based (Curran, 2019; Liu et al., 2017; Massaro & Kim, 2022). Studies examining national 5G strategies of multiple countries are limited (Forge & Vu, 2020; Sargam et al., 2023; Teixeira et al., 2022). On the other hand, a comparative study is needed within the scope of national 5G strategies, especially for developing countries and countries that have not published a 5G strategy. In this study, 16 national 5G strategies were systematically and comprehensively analyzed and a checklist that can be used to develop national 5G strategies was created. The purpose of this review is i) to present common or different approaches to national 5G strategies, ii) to provide a comparative analysis of 5G strategies to policy makers and decision makers, and iii) to provide a roadmap for the preparation of national 5G strategies. This thesis study focuses on answering the following two questions; • Which policy areas are focused on when national 5G strategies of countries are analyzed comparatively? • Is it possible to create a list of questions to be addressed for national strategies by considering national 5G strategies? Can policy makers be supported in this way? It is observed that mostly developed countries have published a national 5G strategy. By examining the published strategies, a roadmap has been prepared for the national 5G strategies of developing countries in particular, taking into account the limitations of developing countries. This study, which aims to help policy makers develop national 5G strategies, suggests that 5G national strategies should be built on five dimensions:“regulations and spectrum management”,“infrastructure”,“5G and verticals”,“national ecosystem”and“international collaborations and standardization”. Almost all countries have prepared strategies, especially in the dimensions of“regulations and spectrum management”and“infrastructure”. Examining a technical technology such as 5G with its non-technical“strategy”dimension differentiates the study.