Gitar müziğinde kullanılan sembollerin incelenmesi ve kullanım öneriler
Examination of symbols used in guitar music and usage suggestions
  1. Tez No: 853607
  2. Yazar: ÇAVGIN ÇINKIT
  3. Danışmanlar: PROF. EZGİ GÖNLÜM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Müzik yazıları yüzyıllardır çağın ihtiyaçları doğrultusunda gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Her yeni ihtiyaç, notasyonun günümüzdeki halini almasına yardımcı olmuş, ihtiyaçlara göre her dönem yeni çözümler üretilmiştir. Orta çağda bilinen bir ezgiyi hatırlatması için kullanılan müzik yazıları, günümüzde bestecilerin tüm müzikal fikirlerini icracıya aktarabileceği bir araç haline gelmiştir. Özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısı ve 21. yüzyılda ortaya çıkan bazı örneklerde müzik yazısı, öğrenciler için bir metot olarak kullanılabilecek seviyeye gelmiştir. Modern yapıtların notasyonlarında bu bilgilere erişebilen öğrenciler, geçmiş dönem yapıtlarında buna benzer, yol gösterici bir müzik yazısı bulamamaktadır. Bu araştırmanın amacı, yapıt hangi dönemde yazılmış olursa olsun kullanılabilecek, eğitsel bir müzik yazısı örneği ortaya çıkarabilmektir. Araştırmada, gitar müziğinde, teknik ve müzikaliteyi etkileyen; geçmişten günümüze bazı öne çıkan semboller incelenecek ve metodik hale getirilerek,müzik yazısında kullanılmak üzere sembol önerileri verilecektir.
Özet (Çeviri)
Music notation has evolved in line with the needs of the age for centuries. Each new need has helped notation to take its current form, and new solutions have been produced every period according to the needs. Music notation, which was used to remind a known melody in the middle ages, has become a tool for composers to convey all their musical ideas to performers. Especially in the second half of the 20th century and some examples from the 21st century, music notation has reached a level where it can be used as a method for students. Students who can access this information in the notations of modern works cannot find a similar, guiding music writing in the works of the past. The aim of this research is to reveal an example of educational music writing that can be used regardless of the period in which the piece was written. In the research, some prominent symbols that affect technical and musical aspects in guitar music will be examined from the past to the present, and proposals for symbols will be provided in a methodical manner for use in music notation.