20. yüzyıl klasik gitar müziğinde kullanılan efektler ve farklı çalım teknikleri
Effects and differents techniques in 20th century classical guitar
  1. Tez No: 554391
  2. Yazar: ALPER ES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KANNECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma 20. Yüzyıl klasik gitar müziğinde tespit edilen eserlerde kullanılan efektler ve teknikleri konusunda icranın nasıl olacağı konusunu ele almaktadır.“Giriş”kısmında klasik gitarın tarihine ve gelişime, 20. Yüzyılda gitara yön veren bestecilere, kullanılan teknik ve belirlenmiş eserlerdeki efektlere yer verilmiş ve değinilmiştir.“Yöntem”kısmında veri analizi ve araştırma modeline ilişkin bilgilere yer verilmiştir.“Bulgular ve Yorum”kısmında araştırmanın konusu olan teknik ve efektlerin uygulanışı, gitarın farklı özellikleri ile açıklanmış, ilgili eserler tespit edilip örneklenmiş ve elde edilen bulgulara dayanılarak sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects and techniques used in 20th-century guitar music are explained in terms of interpretation by using identified 20th-century classical guitar compositions. In the“Introduction”section, the history and development of the classical guitar, the composers guiding the guitar in the 20th century, the techniques used and the effects in the determined works are mentioned. In the“Method”section, data analysis and research model information is given.In the“Findings and Interpretation”section, the application of the techniques and effects, which are the subject of the research, was explained with the different characteristics of the guitar, the related works were identified and sampled and the results and suggestions were presented based on the findings.