İran'da İslami finansın gelişimi
The development of Islamic finance in Iran
  1. Tez No: 853626
  2. Yazar: NASIR AHMAD ZAHIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMEDDİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez,“İran'da İslami finansın gelişimi”üzerine odaklanmaktadır. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın temeli, yani problemi, kapsamı, amaçları ve genel önemi açıklanmıştır. Birinci bölüm, İslami finans sistemine dair bir genel bakış sunmaktadır, bu çerçevede sistemin özellikleri, amaçları ve bileşenleri incelenmektedir. İkinci bölümde, İran'ın finansal piyasaları, kurumları, denetim mekanizmaları ve genel sistem değerlendirmesi ele alınmıştır. Bu bölüm, İran'ın finansal yapısını ve mevcut düzenlemelerin etkisini anlamak için kritik bir rol oynamaktadır. Üçüncü bölüm ise, İran'daki İslami finansal kurumlar, özellikle İslami bankacılık üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu bölüm, İslami finansın pratik uygulamalarını ve bankacılık sisteminin fon toplama ve dağıtma yöntemlerini detaylı bir şekilde inceler. Sonuç bölümünde, tezin bulguları ve araştırmanın sonuçları özetlenir ve ileriye dönük öneriler sunulur. Bu tez, İran'ın finansal altyapısında İslami finansın evrimini anlamak ve bu alanda ilerlemek için bir temel sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the development of Islamic finance within Iran, aiming to deepen understanding of its evolution and contribute to the field's advancement. Comprising an introduction and three chapters, the study elucidates the problem statement, scope, objectives, and significance. The first chapter offers an overview of Islamic finance, analyzing its features, objectives, and components. In the second chapter, Iran's financial markets, institutions, and regulatory mechanisms are explored to assess the system comprehensively. This critical analysis sheds light on Iran's financial structure and the impact of regulations. The third chapter focuses on Islamic financial institutions in Iran, with a particular emphasis on Islamic banking. Through examining practical applications and scrutinizing fund mobilization and allocation methods within the banking system, this section provides valuable insights. The conclusion summarizes the thesis findings and offers recommendations for future research. Overall, this thesis aims to lay the groundwork for understanding the development of Islamic finance within Iran's financial infrastructure.