Seçili ülke gruplarında CO2 emisyonunu etkileyen faktörler ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
Factors affecting CO2 emissions and its impact on economic growts in selected country groups
- Tez No: 853668
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Doğal kaynaklar üretim faaliyetlerinde en temel girdi olarak kullanılmaktadır. Kullanılan doğal kaynakların büyük çoğunluğunu oluşturan sonlu kaynak fosil yakıtların kullanımı sonrasında CO2 emisyonu ortaya çıkmaktadır. Sanayi Devrimi'nden günümüze kadar hızla artan sanayileşme, kentleşme ve nüfus artışı gibi nedenler üretim ve tüketim faaliyetlerinde de artışa neden olmaktadır. Bu durumun sonucu olarak atmosferde bulunan CO2 emisyonu olması gerektiği orandan daha yüksek oranda bulunmaktadır. Artan CO2 emisyonu hava, su ve toprak ekosistemlerini devinimini sekteye uğratmaktadır. Ekosistemlerin devinimlerini devam ettirememesi canlı yaşamını tehlikeye atan kuraklık, sel, fırtına, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi çevresel sorunları meydana getirmektedir. Küreselleşen bu sorunlara çözüm arayan politika yapıcılar gezegen ve canlı yaşamı için fosil enerjiye alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına teşvik edecek çalışmalar gerçekleştirmiştir. Tez, GSYH, yenilenebilir enerji kaynakları, nüfus artışı ve kentleşme gibi etkenlerin CO2 emisyonu üzerindeki nedensel etkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Dumitrescu ve Hurlin (2012) Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Çevresel Kuznets Hipotezinin test edildiği çalışmada BRICS ülkeleri, Grosmann ve Kruger'in ortaya attığı ters-U şeklinde ile benzer iken G7 ülkelerinin Çevresel Kuznets eğrisi U şeklinde olduğuna rastlanmıştır. MENA ülkelerine ise ÇKE uygulanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Natural resources are used as the most basic input in production activities. CO2 emission occurs after the use of finite resource fossil fuels, which constitute the vast majority of natural resources used. Rapidly increasing industrialisation, urbanisation and population growth since the Industrial Revolution have led to an increase in production and consumption activities. As a result of this situation, CO2 emission in the atmosphere is higher than it should be. Increasing CO2 emission disrupts the movement of air, water and soil ecosystems. The inability of ecosystems to maintain their dynamics leads to environmental problems such as drought, flood, storm, climate change and global warming, which endanger living life. Policy makers seeking solutions to these globalised problems have carried out studies to encourage the use of renewable energy sources as an alternative to fossil energy for the planet and living life. This thesis aims to investigate the causal effect of factors such as GDP, renewable energy sources, population growth and urbanisation on CO2 emissions. For this purpose, Dumitrescu and Hurlin (2012) Granger causality test was applied. In the study where the Environmental Kuznets Hypothesis was tested, it was found that the BRICS countries were similar to the inverted-U shaped Environmental Kuznets curve proposed by Grosmann and Kruger, while the Environmental Kuznets curve of the G7 countries was U-shaped. On the other hand, ECA could not be applied to MENA countries.