Kazakistan'da sekülerleşme: 21. yüzyıl örneği
Secularization in Kazakhstan: An example of the 21st century
- Tez No: 853667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
İlk önce konumuzla ilgili“sekülerleşme”kavramı bildiğimiz dünyanın her yerinde ve her toplumda görülmüştür. Aynı zamanda bu çalışmamızın ana konusu Kazakistan toplumuna yönelik yapıldığı için“Kazakistan'da Sekülerleşme: 21. Yüzyıl Örneği”şeklinde adlandırılmıştır. Geçmişe bakıldığında Sovyet iktidarının sömürmesinden önceki dönemlerde Kazak toplumunun örf-adetleri, medeniyeti, dini ve kültürü zengin bir değerlere sahipti. Ancak bağımsızlıktan sonraki dönemlerde, yani günümüzde bu değerlerimizin tekrar canlanmasına rağmen toplumumuzun yeni modernleşme ve küreselleşme sürecine dahil olması kaçınılmaz bulunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, bu konu ile ilgili çeşitli araştırmalar ve sekülerleşme ile ilgili farklı düşünürlerin fikirleri ve yorumları sayesinde bilgileri bir araya getirmek ve Kazakistan toplumundaki sekülerleşme süreçlerini analiz etmektir. Birinci bölümde konumuzun kısaca tanıtımına, temellerine, farklı ilişkilerine ve genel yaklaşımlarına değinilecektir. Ayrıca paradigma modellerine göre bilgiler paylaşılacaktır. Bir sonraki bölümde tarihsel yönde Kazak toplumunun Sovyet güçleri tarafından dinden uzaklaşması ile ilgili bilgilere yer verilecektir. Çalışmanın son bölümlerinde ise konumuzun dinle bağlantısına dair bilgiler ve diğer dini boyutlar doğrultusunda kıyas yapılarak bilgiler verilecektir.
Özet (Çeviri)
First of all, the concept of“secularization”related to our subject has been seen all over the world and in every society. At the same time, since the main subject of this study was aimed at the Kazakh society, it was named as“Secularization in Kazakhstan: An Example of the 21st Century”. In retrospect, the customs, civilization, religion and culture of Kazakh society had rich values in the periods before the exploitation of the Soviet power. However, in the periods after independence, that is, today, despite the revival of these values, it is inevitable that our society will be involved in the new modernization and globalization process. The main purpose of this study is to gather information and analyze the secularization processes in Kazakhstan society, through various researches on this subject, the ideas and comments of different thinkers on secularization. In the first part, the brief introduction of our subject, its foundations, different relations and general approaches will be mentioned. In addition, information will be shared according to paradigm models. In the next part, information will be given about the historical distancing of Kazakh society from religion by the Soviet forces. The last part of the study, providing information about the relationship between our subject and religion and other religious aspects by comparing them.