Bankacılık konulu lisansüstü tezlerin bibliyometrik incelemesi (2002-2022)
Bibliometric review of postgraduate theses on banking (2002-2022)
  1. Tez No: 853681
  2. Yazar: SHAIBAN NAYYEF SHAKIR AL ALOOSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmada, bankacılık alanında yapılan ve konu itibariyle bankacılık uygulamalarını içeren, Ulusal Tez Merkezi'nde yayınlanmış ve erişime açık olan Türkçe yüksek lisans ve doktora tezlerinin bibliyometrik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada belirlenen kriterlere uygun olan 29 doktora ve 85 yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 114 tez ile çalışma yapılmıştır. Çalışmada tezlerin yıllara, konularına, yayın yerlerine, kullanılan yönteme göre izlemesi gerçekleştirilmiş, başlıklarda geçen kavramların frekansları değerlendirilmiştir. Ayrıca, araştırmalar konularına göre ele alınmış ve ortak yönlerinin tespitine çalışılmıştır. Yapılan analizler neticesinde en çok çalışmanın 2016 yılında yapıldığı (9 çalışma) tespit edilmiştir. Başlıklarda kullanılan kelimelerin sıklığı analiz edildiğinde ise en yüksek oranın“finansal kriz”kavramına ait olduğu (%50,4) görülmektedir. Bunun takip eden sırasında %38,1'lik oranla“Basel”kavramı yer almakta ve üçüncü sırada %7,1 ile“likidite”ve dördüncü sırada da %4,4 ile“BDDK”veya“bankacılık düzenlemeleri”kavramı yer almaktadır. Bankacılık alanında en fazla çalışma Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü'nde (13 çalışma) gerçekleştirilmiş ve çalışmalarda kullanılan yöntemler içerisinde ilk sırada 44 çalışma ile“literatür taraması”yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, bibliometric analysis of Turkish master's and doctoral theses published in the National Thesis Center and open to access, which includes banking applications in terms of subject, was carried out. A total of 114 theses, including 29 doctoral and 85 master's theses, were studied in accordance with the criteria determined in the research. In the study, the theses were followed according to the years, subjects, places of publication, and the method used, and the frequencies of the concepts in the titles were evaluated. In addition, researches were handled according to their subjects and their common aspects were tried to be determined. As a result of the analyzes made, it was determined that the most studies were conducted in 2016 (9 studies). When the frequency of the words used in the titles is analyzed, it is seen that the highest rate belongs to the concept of financial crisis (50.4%). The concept of“Basel”is in the following order with 38.1%, liquidity is in the third place with 7.1% and the concept of BRSA or banking regulations is in the fourth place with 4.4%. The most studies in the field of banking were carried out in Marmara University Banking and Insurance Institute (13 studies), and among the methods used in the studies, the literature review was in the first place with 44 studies.