Ergenlerde aile işlevselliği ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişki
The relationship between family functioning and social media addiction in adolescents
  1. Tez No: 853682
  2. Yazar: MUHAMMET MUHARREM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma ergenlerde sosyal medya bağımlılığının aile işlevselliği ile ilişkisini belirlemek amacıla kesitsel türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ordu İli Altınordu İlçesinde bulunan liselerde okuyan 10.868 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise 455 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Ergenlerde Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Aile Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik istatistiksel tekniklerden bağımsız örneklem t testi, ANOVA testi, Regresyon analizi ve Kolerasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda kızların erkeklere göre aile değerlendirme düzeylerinin daha yüksek olduğu, 15-16-17-18 yaş grubunda olan ergenlerin aile değerlendirme düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Aile Değerlendirme Ölçeği ve ölçek alt boyut puan ortalamaları okul başarı durumu iyi ‎olan öğrencilerin kötü ve orta olan öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.‎ Ayrıca günlük sosyal medya kullanım süresinin artmasına bağlı olarak aile ‎değerlendirme düzeylerinin olumsuz etkilendiği belirlenmiştir. ‎Araştırmada erkek öğrencilerde sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin kız öğrencilere göre daha yüksek olduğu ve 18 yaşında olan öğrencilerin sosyal medya bağımlılığı düzeyleri diğer yaş gruplarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmada öğrencilerde aile işlevselliği ile sosyal medya bağımlılığı arasında negatif yönlü bir etki meydana geldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a cross-sectional manner to determine the relationship between social media addiction in adolescents and family functionality. The population of the research consists of 10,868 students studying in high schools in Altınordu District of Ordu Province in the 2022-2023 academic year. The research sample consists of 455 students. Personal Information Form, Adolescent Social Media Addiction Scale and Family Evaluation Scale were used as data collection tools in the study. Parametric statistical techniques such as independent sample t test, ANOVA test, Regression analysis and Correlation analysis were used to analyze the data. As a result of the research, it was determined that girls had higher family evaluation levels than boys, and that adolescents in the 15-16-17-18 age group had higher family evaluation levels. It was determined that the Family Evaluation Scale and scale sub-dimension mean scores were higher for students with good school success than for students with poor and average school success. It was also determined that family evaluation levels were negatively affected due to the increase in daily social media usage time. In the research, it was determined that the social media addiction levels of male students were higher than female students and that the social media addiction levels of 18-year-old students were higher than other age groups. In the study, it was determined that there was a negative effect between family functionality and social media addiction in students.