Sezaryen ile doğum yapmış kadınların erken postpartum dönemde aldıkları eş desteğinin doğum sonu fonksiyonel durumlarına etkisi
The effect of the fundamental support received in the early postpartition period on the functional conditions of women who have birth by cesarean section
  1. Tez No: 853684
  2. Yazar: ESRA KAYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma sezaryen doğum yapan kadınların erken postpartum dönemde aldıkları eş desteğinin doğum sonu fonksiyonel durumlarına etkisinin incelenmesi amacıyla 15 Mart-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında İstanbul Anadolu yakasında bulunan bir devlet hastanesinde tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Örneklem miadında sezaryen doğum yapan (38-42 hafta), sağlıklı tek bebek doğuran, gebelikte ve doğumda riskli bir durumla karşılaşmayan, kronik hastalığı bulunmayan, Türkçe anlayıp konuşabilen 202 kadından oluşmuştur. Veriler Lohusa Tanıtıcı Bilgi Formu, Erken Lohusalık Sürecinde Kadınların Algıladıkları Eş Desteği Ölçeği (ELSKAEDÖ) ve Barkin Annelik Fonksiyon Ölçeği (BAFÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde“Mann-Whitney U”test,“Kruskal-Wallis H”test ve“Spearman”korelasyon analiz kullanılmıştır. Annelerin BAFÖ toplam puan ortalamasının 79.35±14.73 ve ELSKAEDÖ toplam puan ortalamasının 63.83±12.10 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted in a state hospital on the Anatolian side of Istanbul between 15 March and 30 August 2023 in order to examine the effect of spousal support in the early postpartum period on the postpartum functional status of women who gave birth by caesarean section. The sample consisted of 202 women who gave birth by caesarean section at term (38-42 weeks), gave birth to a healthy single baby, did not encounter a risky situation during pregnancy and birth, had no chronic disease, and could understand and speak Turkish. Data were collected using the Postpartum Descriptive Information Form, the Scale of Spouse Support Perceived by Women in the Early Postpartum Period (ELSKAEDÖ) and the Barkin Maternal Function Scale (BAFÖ). Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Spearman correlation analysis were used to analyse the data. It was determined that the mean total score of the mothers was 79.35±14.73 and the mean total score of the mothers was 63.83±12.10.