Sosyal medya pazarlama aktivitelerinin fenomenlerin aracılık rolünün etkisi
The effect of the mediating role of phenomenon in social media marketing activities
  1. Tez No: 853683
  2. Yazar: DİLEK KİRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
2000'li yıllarda internetin büyümesi ve globalleşmenin etkileri, şirketlerin çalışma ve pazarlama iletişimlerini yürütme biçimlerini değiştirdi. Bu gelişmeler online alışverişi her geçen gün daha da önemli hale getirmiştir. Sosyal medyanın süratle yaygınlaşması ile birlikte kurumsal sosyal medya faaliyetleri pazarlama iletişiminin vazgeçilmezi olmuştur. Sosyal medya araçları, bireylerin oluşturulan mal veya hizmet konusunda hemen bilgilendirmelerine, içerik oluşturmalarına, etkileşimleri sırasında işletmeler ve diğer tüketicilerle hızlı fikir alışverişinde bulunmalarına olanak sağlamaktadır. Tüketici satın alma davranışı da sosyal medya aktivitesinden etkilenir. Satın alma davranışını etkileyebilmek için, bilinirliliklerini arttırmaya çalışan satış şirketleri internetteki fenomenleri kullanmaktadırlar. İnternet bilgisayarın veya akıllı cihazın veriler ve bilgiler iletip almasını sağlayan, dünyanın her yerinde kullanılan iletişim sistemidir. İnternet üzerinden istediğiniz internet sayfalarına ve verilere ulaşabilirsiniz. Ayrıyeten dünya çapında bilgisayarla diğer insanlarla iletişim kurabilirsiniz. İnternet sayesinde çok sayıda insan tarafından bilinen ve genellikle popüler resimler, videolar, kelimeler veya cümleler biçiminde anonim olarak yayılan bir olguyu belirtmek için kullanılır. Şirketler ayrıca İnternet fenomenlerinden yararlanma eğilimindedir, çünkü herhangi bir fenomen internet üzerinde yayılabilir. Tüm bunlar sonucunda bu yapılan çalışmada internet fenomenlerinin tüketicilerin satın alma davranışlarına etkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda oluşturulan anket sonucunda veriler Google form üzerinden on-line biçimde uygulanmıştır. İstanbul ilinde 330 kişiden elde edilen bu veriler toplanmıştır. Ulaşılan veriler SPSS istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Yapılan Anova ve t testi sonucunda çalışmada oluşturulan hipotezlerin doğruluğu ispatlanmıştır. Yaptığımız bu çalışmaya İstanbul dışında tüm Türkiye genelinde de uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 2000s, the growth of the internet and the effects of globalization changed the way companies operate and conduct marketing communications. These developments have made online shopping more important day by day. With the rapid spread of social media, corporate social media activities have become indispensable for marketing communication. Social media tools allow individuals to immediately inform themselves about the goods or services created, to create content, and to quickly exchange ideas with businesses and other consumers during their interactions. Consumer purchasing behavior is also influenced by social media activity. In order to influence purchasing behavior, sales companies trying to increase their awareness use online influencers. The Internet is a communication system used all over the world that allows a computer or smart device to transmit and receive data and information. You can access the web pages and data you want via the internet. You can also communicate with other people around the world via computer. It is used to denote a phenomenon that is known to a large number of people thanks to the Internet and is often spread anonymously in the form of popular images, videos, words or sentences. Companies also tend to take advantage of Internet influencers because any influencer can spread on the Internet. As a result of all these, this study aims to determine the impact of internet phenomena on consumers' purchasing behavior. As a result of the survey created in this direction, the data was applied online via Google form. These data were collected from 330 people in Istanbul. The data obtained was analyzed through the SPSS statistical program. As a result of ANOVA and t test, the accuracy of the hypotheses created in the study was proven. It is recommended that this study be implemented throughout Türkiye, apart from Istanbul.