Adölesan dönem sporcu ve sedanter bireylerde somototip yapı ve bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of somatotype structure and some physical and physiological parameters in adolescent athletes and sedentary individuals
- Tez No: 853703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışma, adölesan dönemde aktif olarak spor yapan ve spor yapmayan sedanter bireylerin somototip yapı, fiziksel özellikler ve fizyolojik parametrelerin karşılaştırılması ve bu parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma grubu Ordu ili Altınordu ilçesinde Milli eğitim bakanlığı 6,7,8,9. sınıfta öğrenimine devam eden 12-15 yaş aralığındaki aktif spor yapan (n=67) ve spor yapmayan (n=67, yaş=12-15) kız ve erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan katılımcıların boy, kilo, antropometrik ölçümler, flamingo denge, 'Y' denge, İlinois test, 30m sürat testi ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 25.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikleri, Shapiro-Wilk normallik sınaması. Bağımsız örneklem T Test, Tek Yönlü Varyans Analizi, Çoklu Karşılaştırma Testi ve Pearson Korelasyon Testleri ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde p=0.05, anlamlılık düzeyi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan spor yapan deneklerin flamingo denge, y denge, İlinois, mezomorfi ve ektomorfi değerleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Cinsiyete göre karşılaştırma sonuçlarına göre flamingo sürat, y denge, anaerobik kuvvet, ilinois, endomorfi ve mezomorfi değerleri arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Denge verileri ile bacak kütlesi sürat, ilinois arasında, Sürat değerleri ile flamingo, y denge, anaerobik kuvvet, endomorfi, mezomorfi ve ilinois test değerleri arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmadan elde edilen sonuçlarına göre, spor yapan ve yapmayan bireylerin statik ve dinamik denge, sürat, çabukluk ve somatotip yapıları arasında anlamlı farklılık olduğu, kadın bireylerin denge özelliklerinin bu yaştaki erkek bireylerden daha iyi olduğu, sürat, çabukluk ve anaerobik kuvvet özelliklerinde ise anlamlı derecede daha zayıf oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the structure of the somatotype, physical characteristics and physiological parameters are compared between athletically active adolescents and sedentary individuals in order to investigate the relationships between these parameters. Material and Method: The study group consists of 12-15-year-old students who actively participate in sports (n=67, age=12-15) and sedentary students (n=67) attending 6th to 9th grade in Altınordu district of Ordu province, as determined by the Ministry of National Education. The participants were examined for height, weight, anthropometric measurements, flamingo balance, 'Y' balance, Illinois test and 30m sprint test, among others. The data obtained were analyzed with IBM SPSS 25.0 software using descriptive statistics, the Shapiro-Wilk normality test, the T-test for independent samples, the one-factorial analysis of variance, the multiple comparison test and the Pearson correlation test. A significance level of p=0.05 was used to analyze the data. Results: Significant differences were found between the participating active athletes in terms of flamingo balance, 'Y' balance, Illinois test, mesomorphy and ectomorphy values. According to the comparison results based on gender, significant differences were found in flamingo speed, 'Y' balance, anaerobic power, Illinois test, endomorphy and mesomorphy scores. Significant relationships were found between the balance data and leg mass velocity, the Illinois test and between the velocity values and the flamingo balance, 'Y' balance, anaerobic power, endomorphy, mesomorphy and Illinois test values. Conclusions: According to the results of the study, there are significant differences between people who exercise and those who do not in terms of static and dynamic balance, speed, agility and somatotypic structures. It can be seen that the balance abilities of females at this age are better than those of males, while they are significantly weaker in the characteristics of speed, agility and anaerobic power.