Geotechnıcal ınvestıgatıon of mıcroplastıcs
Mikroplastiklerin geoteknik açıdan incelemesi
- Tez No: 853704
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT MONKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Mikroplastikler (MP) çok yaygın oldukları ve yüksek risk taşıdıkları için toprakta küresel bir sorun haline gelmektedir. Tarımsal üretim, yeraltı suları, bitki gelişimi, insan ve hayvan sağlığı ile tatlı su ve deniz ekosistemleri de dahil olmak üzere giderek artan sayıda faktör mikroplastik kirliliğinin tehdidi altındadır. Buna rağmen, topraktaki mikroplastikler üzerine yapılan araştırmalar hala çok azdır. Toprakta, tatlı su ve deniz ekosistemlerinde ve plastik ürünlerin çoğunlukla fiziksel veya biyolojik süreçlerle parçalandığı diğer ortamlarda, büyük miktarlarda mikroplastik üretilmekte ve bulunmaktadır. Topraktaki mikroplastikler üzerine, genellikle kimyasal, tarımsal, sağlık ve çevresel konulara vurgu yapan çeşitli kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Topraktaki mikroplastiklerin varlığı, kökeni ve olası tehlikelerine ilişkin hala çözülmemiş birçok sorun bulunmaktadır. Yine de zeminlerdeki mikroplastik kirliliğine geoteknik mühendisliği açısından bir bakış açısı gereklidir. Bu tez, mikroplastiklerin topraktaki varlığını ve kalıcılığını tartışmaktadır. Ayrıca, farklı kil türlerinin kıvam limitleri üzerindeki etkileri farklı laboratuvar testleri ile ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dört farklı killi toprak, farklı oranlarda (%0 ile %0,5 arasında) mikroplastik olarak lastik parçaları ile karıştırılmıştır. Mikroplastik yüzdesinin farklı killerin likit limitini ve plastisite indeksini potansiyel olarak etkileyebileceği bulunmuştur. Plastik limitin, çalışılan aralıktaki mikroplastik yüzdesine karşı neredeyse duyarsız olduğu bulunmuştur. Ayrıca, bu mikroplastik etkinin killi toprakların plastisitesi ve mineralojisinden de etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since microplastics (MP) are widespread and carry such a high risk, they are becoming a global problem in the soil. An increasing number of factors, including agricultural output, groundwater, plant development, human and animal health, and freshwater and marine ecosystems, are being threatened by microplastic pollution. Despite this, research on microplastics in soil is still scarce. Large volumes of microplastics are generated and found in soils, freshwater and marine ecosystems, and other settings where plastic products are being broken down, principally by physical or biological processes. Several insightful studies have been conducted on microplastics in soils, frequently with an emphasis on chemical, agricultural, health, and environmental issues. There are still many unsolved problems regarding the existence, origin, and possible hazards of microplastics in soils. A geotechnical engineering viewpoint on microplastic pollution in soils is nonetheless necessary. This thesis discusses the existence and persistence of microplastics in soil. On top of it, their influence on the consistency limits of different clay types is investigated in detail by diverse laboratory tests. Four different clayey soils were mixed with tire chips as microplastics at different percentages (between. 0% and 0.5%). It was found that the microplastic percentage could potentially influence the liquid limit (LL) and plasticity index (PI) of various clays. The plastic limit (PL) was found to be almost insensitive to the microplastic percentage within the studied range. Moreover, it was observed that such microplastic influence is also affected by the plasticity and mineralogy of the clayey soils.