Titreşim analizi ile santrifüj pompanın ünitesindeki rulmanlarda arıza tespiti ve hasar analizi
Fault detection and damage analysis of bearings in the centrifugal pump unit by vibration analysis
- Tez No: 853738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KURŞUN, DOÇ. DR. NAZLI AKÇAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kâğıt endüstrisinde hayati bir rol oynayan kâğıt hamuru pompaları, üretim sürekliliği için kritik öneme sahiptir. Ancak bu santrifüj pompaların zaman zaman verimsiz çalışması veya arızalanması üretim süreçlerinde ciddi duraksamalara yol açabilir. Bu sorunları önceden tahmin ederek engellemek ve üretim kayıplarını minimize etmek için titreşim analizi hayati bir öneme sahiptir. Bu analiz yöntemi, pompaların rulman ünitesindeki rulmanlarda meydana gelen sorunları tespit ederek doğru zamanda ve doğru şekilde müdahale edilmesine olanak tanır. Böylece bakım süreleri kısaltılarak ve yerinde teşhislerle üretim duruş süreleri azaltılarak finansal anlamda önemli kazançlar elde edilebilir. Bu çalışma bağlamında kâğıt endüstrisinde kullanılan kâğıt hamuru akışkanını transfer etmek için kullanılan santrifüj pompalardaki rulman arızası titreşim analizi yöntemiyle incelenmiştir. Titreşim analizi sayesinde rulmanlardaki arızalar tespit edilmiş ve arızaların sebepleri açıklanmıştır. Elde edilen sonuçlar Optik Mikroskop, XRD, SEM, EDS ve sertlik analizleri ile karşılaştırılarak titreşim analizi sonuçları doğrulanmıştır. Bu doğrulama süreci sonucunda makine duruş maliyetlerinin minimize edilmesi ve üretime büyük katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Bu çalışma ile kâğıt hamuru pompalarının verimliliğinin artırılması, üretim sürekliliğinin sağlanması ve maliyetlerin minimize edilmesi amaçlanmıştır. Özellikle rulman arızalarının önceden tespit edilebilmesi, planlı bakımın yapılmasını sağlayarak üretimdeki kesintilerin önüne geçmekte ve dolaylı olarak finansal kazanç sağlamaktadır. Bu tür analizlerin kullanılması endüstriyel süreçlerin güvenilirliğini ve verimliliğini artırarak sektörde önemli adımların atılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The pulp pumps which play vital role in the paper industry, have critical importance for production continuity. However, inefficient operation or failure of these centrifugal pumps sometimes can cause serious interruptions in production processes. Vibration analysis is vital to predict and prevent these problems and minimize production losses. This analysis method detects problems occurring in the bearings in the bearing unit of the pumps, allowing intervention at the right time and in the right way. Thus, significant financial gains can be achieved by shortening maintenance times and reducing production downtime with on-site diagnostics. In the context of this study, bearing failure in centrifugal pumps used to transfer pulp fluid used in the paper industry was investigated by vibration analysis method. Through vibration analysis, the failures in the bearings were detected and the causes of the failures were explained. The results obtained were compared with Optical Microscope, XRD, SEM, EDS and hardness analysis and the vibration analysis results were verified. As a result of this verification process, it is aimed to minimize machine downtime costs and make a great contribution to production. With this study, it is aimed to increase the efficiency of pulp pumps, ensure production continuity and minimize costs. In particular, the ability to detect bearing failures in advance enables planned maintenance. And this prevents interruptions in production. Indirectly, it also provides financial gain. The use of such analyses can increase the reliability and efficiency of industrial processes and take important steps in the sector.