Milli eğitime bağlı okullardaki idarecilerin çok yönlü liderlik ve etkili konuşma düzeylerinin sportif aktivite ve farklı değişkenler arasında incelenmesi
Investigation of multi-faceted leadership and effective speaking levels of administrators in schools affiliated to national education between sportive activity and different variables
  1. Tez No: 853759
  2. Yazar: NURULLAH YAVİLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Erzurum ilinde Milli Eğitime bağlı okullardaki idarecilerin çok yönlü liderlik ve etkili konuşma düzeylerinin sportif aktivite ve farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, Erzurum ilinde Milli Eğitime bağlı okullarda görev yapan 55 kadın ve 264 erkek toplam 319 idareci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak, çok yönlü liderlik yönelimleri ve etkili konuşma ölçekleri uygulanmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde parametrik testlerden; Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to examine the versatile leadership and effective speaking levels of administrators in schools affiliated with National Education in Erzurum, in terms of sports activities and different variables. Method: The research was conducted on a total of 319 administrators, 55 women and 264 men, working in schools affiliated with National Education in Erzurum. In the study, multifaceted leadership orientations and effective speaking scales were applied by using the relational survey model, one of the quantitative research methods. Parametric tests in the analysis of normally distributed data; Independent Sample T-Test and One-Way Analysis of Variance were performed.