Ortaöğretim kurumlarında disiplin yönetmeliği hükümlerine göre disiplin uygulamalarının değerlendirilmesi
- Tez No: 16811
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR TAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
BÖLÜM IV ÖZET, YARGI VE ÖNERİLER özet Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığı ' na bağlı Ankara ili merkezindeki ortaöğretim kurumlarının II. kademesinde yer alan Aktepe, Ayrancı, Çankaya, Dikmen, Gazi, Gülveren, Halide Edip, İncirli, Yahya Kemal Beyatlı Liselerindeki 9 Okul Müdürü, 25 disiplin kurulu üyesi, 52 disiplin cezası alan öğrenci ile çalışılmıştır. Bu öğrenciler 1988-1989 öğretim yılında disiplin cezası alan lise I ve lise II. sınıf öğrencileridir. Araştırmanın amacı disiplin yönetmeliği hükümlerine göre okullardaki disiplin uygulamalarının değerlendir ilmesidir. Araştırma betimsel türde olup disiplin uygulamalarını, disiplin kurulları üyeleri ve öğrencilerin değerlendirme lerini var olan durum ve koşullarda, olduğu gibi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Disiplin kurulları karar defterleri incelenmiş, disiplin cezası alan öğrenciler, disipline aykırı davranışları ve verilen cezalar saptanmıştır, öğrenciler ile disiplin kurulları üyelerine, disiplin olaylarının nedenleri, disipline aykırı bulunan davranışların disiplin kuruluna yansıması, davranışların disiplin olayı olarak ele alınması, disiplin sürecinin işleyişi, disiplin kurulu kararları, disiplin yönetmeliğinin hükümleri konularında görüş ve değerlendirmelerini almak amacıyla anket uygulanmıştır. Araçtan elde edilen verilerin çözümlenmesi“t”testi tekniğinden yararlanılarak yapılmış ve bulgulara ulaşılmıştır. 83Araştırmada elde edilen başlıca bulgular ise şunlardır: Disipline aykırı öğrenci davranışlarından en sık yineleneni dersin akışını bozmaktır. Bunu okulda arkadaşı ile kavga etme ve sınıfı ders yapılamaz hale getirme davranışları izlemektedir. Verilen disiplin cezalarının % 86.86'sı öğrencilerin okuldan uzaklaştırmalarını öngörmektedir. öğrencilerin ceza alma durumlarına göre dağılımları; a- Ceza alan erkek öğrenciler kız öğrencilerden daha fazladır. (Erkek öğrenci oram % 67.21) b- Ceza alan öğrenciler en fazla 16-17 yaş kümesindedir. (% 46.15) c- Ceza alan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu lise II. sınıftadır (% 90.38). Bu öğrencilerin Edebi yat-Sosyal ya da Fen-Matematik bölümlerinde olması disipline aykırı davranma konusunda belirleyici olmamıştır. d- Disipline aykırı davranan öğrencilerin % 90.38' i bir kez disiplin cezası almışlardır. Disiplin kurulları üyelerinin; büyük bir çoğunluğu erkektir (% 85.29), branşlara göre dağılımda ilk sırada sosyal grubu öğretmenleri gelmektedir, % 73.48' i meslekteki kıdemleri 15 yılın üzerinde olan kişilerdir, % 47.05 üniversite - % 52.94'ü eğitim enstitüsü mezunudur. Okullarda disiplin olaylarının nedenlerine ilişkin, disiplin kurulu üyeleri ve öğrencilerin görüşleri, öğrencilerin kötü arkadaş çevreleri, okulların fiziki koşullarının yeterli olmaması, öğrencilerin sağlık ve 84ergenlik sorunları, kendi davranışlarının sonuçlarını kesti rememeleri ve ahlak kurallarına yeterince önem vermemeleri gibi konularda anlamlı bir farklılık göstermemektedi r. Müfredat programındaki konuların öğrencinin ilgisini çekmemesi, öğrenciyi sınıfta pasif kılan öğretim yöntemleri, öğrenci ailelerinin ekonomik koşullarının bozuk olması ve eğitim düzeylerinin yetersizliği, öğretmenlerin sınıfta aşırı itaat istemesi, öğrencilerine adaletsiz davranması, ve hoşgörülü olmaması, okulun baskıcı yönetim anlayışı, sınıfların kalabalık olması, okulda kültürel ve sportif etkinliklerinin yeterli olmaması gibi nedenlere ilişkin disiplin kurulu üyeleri ve öğrencilerin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık görülmektedir. a- öğrencilere göre, okullarda disiplin olaylarının nedenleri; öğretmenlerin öğrencilerine adaletsiz davranması, okullardaki baskıcı yönetim anlayışı, öğretmenlerin sınıfta aşırı itaat istemesidir. b- Disiplin kurulları üyelerine göre ise, öğrencilerin arkadaş çevrelerini kötü alışkanlıkları olan kişilerin oluşturması, ailelerinin öğrenciyle yeterli düzeyde ilgi lenmemesidi r. Okullarda disiplin olaylarının, disiplin kurullarına yansıması konusunda da disiplin kurulları üyeleri ve öğrencilerin görüşleri anlamlı bir farklılık göstermektedir, öğrenciler, yanlış davranışları karşısında yönetici ve öğretmenlerin tepkilerinin çok sert olduğunu düşünmektedir. Ancak, her iki grup da disipline aykırı 85bulunan davranışların çoğunlukla öğretmenler tarafından okul müdürüne yansıtıldığı görüşündedirler. Okullarda öğrencilerin davranışlarının disiplin olayı olarak ele alınması konusunda, disiplin kurulları üyeleri ve öğrencilerin görüşleri arasındaki fark oldukça anlamlıdır. a- öğrenciler;.disiplin kurullarının öğrencinin okul dışındaki yaşamı ile okul içindeki yaşamını ayrı ayrı değerlendirmediğini, okullarda disiplinin düzeni sağlamak için bir araç olarak kullanıldığını belirtmişlerdir. b- Disiplin kurulları üyelerinin ağırlıklı olarak katıldığı görüşler ise: Okullarda disipline aykırı davranış ve olay olduğunda, nedenleri yeterince araştırılıyor; öğrencinin o anki niyeti gözönüne alınıyor. Rehberlik servisi disiplin olaylarında olumlu bir rol oynuyor; idareciler öğrencilere iyi örnek oluyor; disiplin kuruluna sevk edilen öğrenci sayısı fazla değil; cezaya en son çare olarak başvuruluyor, şeklinde sıralanabilir. Disiplin sürecinin işleyişine ilişkin öğrenciler ve disiplin kurulu üyelerinin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık vardır. a- öğrenciler; disiplin kurulunu yönetimin bir organı gibi görmektedir. b- Disiplin kurulları üyeleri ise; okullarda disiplin kurullarına sevk edilen öğrencinin durumu görüşülürken, derslerdeki başarısının, kişiliğinin, aynı öğretim yılı içinde daha önce ceza alıp almadığının, aile ve çevresi ile ilgili bilgilerin psikolojik durumunun ve gelişim 86özelliklerinin dikkate alındığım belirtmiştir. Ayrıca disiplin kurulunda öğrencilerin savunmaları alınırken baskı yapılmadığım ifade etmişlerdir. Her iki grubun birleştikleri nokta ise, disipline konu olan davranıştan şikayetçi olan kişinin öğretmen olmasının kararı etkilediği, disiplin kuruluna sevk edilen öğrencinin durumu görüşülürken aynı öğretim yılı içinde daha önce ceza alıp almadığının gözönüne alındığı görüşüdür. Disiplin kurulu kararlarına ilişkin öğrencilerin ve disiplin kurulları üyelerinin birleştikleri görüşler; disiplin kurullarına havale edilen konuların en kısa sürede incelenerek karara bağlandığı, bu kararların hemen hepsinin okul müdürünce onaylanarak en kısa zamanda uygulandığı, verilen cezanın öğrenci velisine derhal bildirildiği ve üst disiplin kuruluna yapılan itirazların genellikle kararı değiştirmediği yönündedir. Disiplin kurulları üyelerinin öğrencilerden farklı olarak belirttikleri görüşler; disiplin kurulunun takdir yetkisini her zaman kullandığı, disiplin cezası verilen öğrenciye verilen cezanın eğitici konuşmalarla bildirildiği, rehberlik servisinin danışma hizmetinden yararlanılmasının sağlandığı yönündedir. Disiplin yönetmeliğinin hükümlerine ilişkin görüşlerde diğer alt gruplara oranla anlamlı farklılığa rastlanmamıştır, öğrenciler ve disiplin kurulları üyelerince, disiplin yönetmeliğinde disiplin cezalarını gerektiren davranışların iyi tanımlanmadığı, ağırlıklara göre sim rlancı rı İmadığı ve genel-özel ayrımı yapılmadan karışık bir biçimde sıralandığı 87konusunda aynı görüşler öne sürülmüştür. Disiplin yönetmeliğinin okulda düzeni koruma, kurallara uymayı sağlama anlayışıyla hazırlandığı belirtilmiştir. Öğrenciler, öğrenciyi eğitmek amacıyla disiplin cezası verirken eğitsel etkinliklerden mahrum etme ya da okuldan uzaklaştırmanın çelişkili bir uygulama olduğu görüşündedirler. Ayrıca, disiplin yönetmeliği gereğince 12 ve 18 yaş öğrencilerin hepsine aynı disiplin maddelerinin uygulanmasının doğru olmayacağına, yönetmelikte suç olarak görülen davranışların öneminin cezanın ağırlığına denk düşmediğine, uyarma ve mahrumiyet cezalarına itiraz yolunun kapalı olmasının,“ceza adil olmalıdır”ilkesi ile çeliştiğine büyük ölçüde katı lmışlardır. Disiplin yönetmeliğinin içeriği konusunda, disiplin kurulları üyeleri ve öğrencilerin görüşleri, disiplin yönetmeliğinin katı, ağır ve sert olması noktasında paralellik göstermektedir. Günün koşullarına göre disiplin yönetmeliğinin yeniden düzenlenmesini her iki grup da önermektedi r. Disiplin uygulamalarıyla ilgili en önemli sorunlar konusunda, disiplin kurulları üyeleri ve öğrenciler, disiplin kuruluna gönderilen öğrenci hakkında yeterli araştırma yapılmadığı, öğrenci ile gerekli diyalogun kurulmadığı görüşünde birleşmiştir. Bunun yanısıra, öğretmenlerin gereksiz yere disiplin olayı yarattığı, öğretmen-vel i-öğrenci ilişkilerinde aksamalar olduğu belirtilmiştir. Okullardaki disiplin anlayışı konusunda, öğrenciler ve 88disiplin kurulları üyelerinin bir kısmı da, disiplin kurullarının bir baskı aracı olarak görüldüğü, uygulamanın adaletsiz olduğu görüşündedir. Yargı Araştırma bulguları değerlendirildiğinde; öğrencilerin en sık yi neledikleri disipline aykırı davranış, dersin akışını bozmak, arkadaşları ile kavga etmek ve sınıfı ders yapılamaz hale getirmektir. Buna karşılık çoğunlukla verilen ceza, öğrencilerin okuldan uzaklaştırılmasını öngörmektedir. Disiplin olaylarının nedenlerine bakıldığında öğretmenlerin öğrencilerine adaletsiz davranması, hoşgörülü olmaması, sınıfta aşırı itaat istemesi ön plana çıkmaktadır, öğretmenlerin öğrenciler ile sevgi, saygı ve işbirliğine dayalı iletişim kurma konusunda fazla çaba göstermedikleri, öğrencilerin tüm kurallara uymalarını bekledikleri ve sorunla karşılaştıklarında çoğunlukla çözümü disiplin kurulunda aradıkları söylenebilir. Disipline aykırı bulunan davranış ların çoğunlukla öğretmenler tarafından okul müdürüne yansı tıldığı konusundaki görüşler de bu yargıyı desteklemektedir. Disiplin yönetmeliğinin katı, sert ve adaletsiz olduğu konusundaki görüşler, öğrencilerin disiplin uygulamalarının kendilerine sorumluluk aşılamadığım belirtmeleri, disiplin yönetmeliğinin okulda düzeni koruma, kurallara uymayı sağlama anlayışıyla hazırlandığı düşüncesi gözönüne alındığında mevcut disiplin yönetmeliğinin çağdaş disiplin anlayışından uzak olduğu görülmektedir. öğrencilerin bu çarpıcı değerlendi rmesir.de, kendi lerine 89
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE PRACTICE OF DISCIPLINARY PUNISHMENT ACCORDING TO THE PROVISIONS OF DISCIPLINARY REGULATIONS IN SECONDARY EDUCATIONAL INSTITUTIONS ABSTRACT Nine head teachers, 25 Members of the disciplinary council and 52 students punished by the council form the basis of this study. The persons subject to this study were chosen from Aktepe, Ayrancı, Çankaya, dikmen, Gazi, Gülveren, Halide Edip, İncirli, Yahya Kemal Beyatl ı high schools included in the second category of secondary educational institutions which are located in the central Ankara and operate under the principles of education, the students punished by the disciplinary council during the 1988 - 1989 educational session, are the ones who were studying in the first and second classes of the above mentioned high schools. The aim of the dissertation is to evaluate the practice of disciplinary punishments in high schools in accordance with the provisions of disciplinary regulations. A questonnaire was applied in order to obtain the opinions of the students and the disciplinary council since this study is a descriptive kind. The results of the questionaire were analysed by the“t”test. In conclusion, it has been found out that there is significant difference between the opinions and evaluations of the members of the Disciplinary Council and of the students relating to disciplinary practices in schools.