Acil serviste çalışan sağlık profesyonellerinin şiddete maruz kalma durumlarının iş doyumu ile tükenmişlik düzeylerine etkisi; Karabük ili örneği
The effect of exposure to violence of emergency service health professionals on job satisfaction and burnout levels; Karabuk province example
- Tez No: 853768
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Prospektif, kesitsel ve tanımlayıcı tasarımda gerçekleştirilen araştırmanın amacı acil serviste çalışan sağlık profesyonellerinin şiddete maruz kalma durumlarını belirlemek, şiddete maruz kalma durumunun iş doyumu ile tükenmişlik düzeyleri üzerine etkisini incelemektir. Araştırma Ocak-Mayıs 2023 tarihleri arasında Karabük ilinde yer alan 1 eğitim ve araştırma hastanesi, 2 ilçe devlet hastanesi ve 2 entegre ilçe devlet hastanesinin acil servislerinde çalışan 130 sağlık profesyoneli (hekim, hemşire, acil tıp teknisyeni, paramedik, tıbbi sekreter, ortopedi teknikeri) ile yürütüldü. Araştırmanın verileri 'Veri Toplama Formu'', ''Minnesota İş Doyum Ölçeği“ ve ”Maslach Tükenmişlik Ölçeği" kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Independent Sample T test, OneWay ANOVA ve Pearson korelasyon kullanıldı. P değeri 0.05 anlamlılık düzeyi olarak alındı. Çalışmada sağlık profesyonellerinin %66,2'sinin meslek hayatında, %64,6'sının acil serviste şiddete maruz kaldığı bulundu. %82,2 ile en yüksek oranda sözel şiddete maruz kalındığı, şiddet eylemini uygulayan kişinin %47,6 ile hasta yakını ve %66,6'sının erkek olduğu, şiddet durumunda %32,1'inin beyaz kod verdiği bulundu. Minnesota İş Doyum Ölçeği içsel doyum puan ortalamalası 3,22 ± 0,68, dışsal doyum 2,74 ± 0,72, genel doyum 3,02± 0,65 olduğu belirlendi. Maslach Tükenmişlik Ölçeği duygusal tükenme alt boyut puan ortalamasının 18,45 ± 6,9, duyarsızlaşma 6,16 ± 3,53 ve kişisel başarı 19,18 ± 4,86 olduğu saptandı. Şiddete maruz kalan sağlık profesyonellerinin dışsal doyum ve genel doyum puan ortalamalarının daha düşük (p değerleri sırasıyla 0,00 ve 0,02), sözel şiddete maruz kalanların dışsal doyum puan ortalamalarının daha düşük olduğu bulundu (p=0,02). Şiddete maruz kalan sağlık profesyonellerinin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma puan ortalamalarının daha yüksek (p değerleri sırasıyla 0,01 ve 0,03), sözel şiddete maruz kalanların duygusal tükenme ve duyarsızlaşma puan ortalamalarının daha yüksek olduğu görüldü (p değerleri sırasıyla 0,04 ve 0,02). Beyaz kod verenlerin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma puan ortalamalarının daha yüksek olduğu belirlendi (p değerleri sırasıyla 0,00 ve 0,00).
Özet (Çeviri)
The aim of the prospective, cross-sectional and descriptive study was to determine the exposure to violence among health professionals working in emergency departments and to examine the effect of exposure to violence on job satisfaction and burnout levels. The study was conducted with 130 healthcare professionals (physicians, nurses, emergency medical technicians, paramedics, medical secretaries, orthopedic technicians) working in the emergency departments of 1 training and research hospital, 2 district state hospitals and 2 integrated district state hospitals in Karabük province between January and May 2023. The data of the study were collected using the“Data Collection Form”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“Maslach Burnout Scale”. Descriptive statistics, Independent Sample T test, OneWay ANOVA and Pearson correlation were used in the evaluation of the data. P value was taken as 0.05 level of significance. In the study, it was found that 66.2% of healthcare professionals were exposed to violence in their professional life, 64.6% in the emergency department. 82.2% were exposed to verbal violence at the highest rate, 47.6% of the perpetrators were patient relatives and 66.6% were male, and 32.1% of them gave code white in case of violence. The mean score of Minnesota Job Satisfaction Scale intrinsic satisfaction was 3.22 ± 0.68, extrinsic satisfaction was 2.74 ± 0.72, and general satisfaction was 3.02 ± 0.65. The mean score of the Maslach Burnout Scale emotional exhaustion subscale was 18.45 ± 6.9, depersonalization was 6.16 ± 3.53, and personal accomplishment was 19.18 ± 4.86. It was found that health professionals exposed to violence had lower mean scores of extrinsic satisfaction and general satisfaction (p values 0.00 and 0.02, respectively), while those exposed to verbal violence had lower mean scores of extrinsic satisfaction (p=0.02). Health professionals exposed to violence had higher mean scores of emotional exhaustion and depersonalization (p values 0.01 and 0.03, respectively), while those exposed to verbal violence had higher mean scores of emotional exhaustion and depersonalization (p values 0.04 and 0.02, respectively). It was determined that the mean scores of emotional exhaustion and depersonalization were higher in those who gave code white (p values 0.00 and 0.00, respectively).