Tema Merkezli Etkileşim yöntemi ve din eğitimi
Application of Theme-Centered Interaction to religious education
- Tez No: 853767
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tema Merkezli Etkileşim (TZİ) 1950'li yıllarda Ruth Cohn tarafından geliştirilmiş bir Metodtur. Son yıllarda ise Orta-Avrupa'da geniş bir yayılım göstermiş, pedagoji ve hümanist psikoloji alanlarında çok kullanılan Grup terapi yöntemlerinden birisi olmuştur. Tema Merkezli Etkileşim, deneyim ve terminolojinin bir birlik oluşturduğu „Canlı Öğrenme“ amacı güden gruplar için bir eğitim –öğretim metodudur. İnsanın bir parçası olan duyguyu ve aklı, ortak bir öğrenme sürecinde birlikte yaşatmak zorundayız ki, başarı elde edilebilsin. TZİ Uygulamasının temeli grubun etken unsurları olan „Ben”–„Biz“-„Tema”dan oluşan Üçgendir. Bu Üçgen „Globe“ denilen Ben ,Biz, Tema haricinden kalan herşey olarak bilinen „Küre”tarafından daire ile çevrilir. Sonuç olarak daire içinde üçgen görünümlü bu şekil postülalar , aksiyomlar ve yardımcı kurallar tarafından desteklenir.
Özet (Çeviri)
The theory of theme-centered interaction (TZİ) was developed by Ruth Cohn in the 1950s and 1960s. In recent decades, TZİ has become widespread in Central Europe and is today one of the most widely used group methods in the field of pedagogy and humanistic psychology. The topic-centered action is a teaching and learning method for groups with the aim of“Living Learning”, in which it is assumed that experience and conceptuality form a unity. Emotion and intellect are both parts of the human being and must be lived in a common learning process, otherwise it is not crowned with success. The basis of the application of TCI is the triangle, consisting of I, We and the topic of the group. These are surrounded by the so-called globe. The result is a triangle in the sphere. This triangle is supported by the postulates, the axioms and the so-called auxiliary rules.