N-vinil karbazol ve benzil metakrilat kopolimerinin bazı özellikleri üzerine grafit ve MAX'ın etkisi
Effect of graphite and MAX on some properties of N-vinyl carbazole and benzyl methacrylate copolymer
  1. Tez No: 853783
  2. Yazar: EMRAH GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle N-vinil karbazol (NVC) ve benzil metakrilat (BZMA) monomerleri ile serbest radikalik polimerizasyon yöntemi kullanılarak P(NVC-ko-BZMA) kopolimeri sentezlendi. Polimerizasyon işlemi 70 oC de 1,4-dioksan çözücüsü içerisinde yapıldı ve başlatıcı olarak Azobisizobütironitril (AIBN) kullanıldı. Elde edilen kopolimerlerin yapısal analizi, FT-IR, 1H-NMR ile yapıldı, yüzey morfolojisi SEM görüntüleri ile incelendi. Kopolimerin bileşimi 1H-NMR spektrumundan hesaplandı. Kopolimer içerisinde %53 oranında NVC ve %47 oranında BZMA birimleri olduğu belirlendi. Kopolimer, P(NVC0.53-ko-BZMA) olarak adlandırıldı. DSC ile camsı geçiş sıcaklığı (Tg) belirlendi. Kopolimerin, grafit (GR) ve MAX fazı (Ti3AlC2) ile dört farklı oranda kompozitleri hazırlandı. Kompozitlerin de FT-IR spektrumları ve SEM görüntüleri incelendi. DSC cihazı ile camsı geçiş sıcaklıkları belirlendi ve kopolimere yapılan katkılama ile Tg değerlerinin arttığı görüldü. Kopolimer ve kompozitlerin TGA termogramları kullanılarak termal kararlılıkları incelendi. P(NVC0.53-ko-BZMA) kopolimeri ve %80P(NVC0.53-ko-BZMA)-%10GR-%10MAX kompozitinin termal bozunma kinetikleri incelenerek ortalama aktivasyon enerjileri (Flynn–Wall–Ozawa) FWO ve (Kissinger–Akahira–Sunose) KAS yöntemleri kullanılarak belirlendi. P(NVC0.53-ko-BZMA) kopolimeri için FWO ve KAS yöntemine göre ortalama aktivasyon enerjileri sırasıyla 178.3 ve 176.6 kj/mol olarak bulundu. %80P(NVC0.53-ko-BZMA)-%10GR-%10MAX kompozitinin ise FWO ve KAS yöntemine göre ortalama aktivasyon enerjileri sırasıyla 158.2 ve 155.5 kj/mol olarak hesaplandı. Hem kopolimerin hem de kompozitlerin dielektrik özellikleri incelendi. 1 kHz de kopolimerin dielektrik sabiti 2.22 iken %10GR katkılı kompozitin 12.31 olarak bulundu. Kopolimere %10GR ve %10GR-%10MAX katkılanması ile yapılan kompozitlerin yarı iletken olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, P(NVC-co-BZMA) copolymer was synthesized by using free radical polymerization method with N-vinyl carbazole (NVC) and benzyl methacrylate (BZMA) monomers. The polymerization process was carried out at 70 oC in 1,4-dioxane solvent and Azobisisobutyronitrile (AIBN) was used as initiator. Structural analysis of the obtained copolymers was performed by FT-IR, 1H-NMR and surface morphology was examined by SEM images. The composition of the copolymer was calculated from the 1H-NMR spectrum. It was determined that 53% NVC and 47% BZMA units were present in the copolymer. The copolymer was named as P(NVC0.53-co-BZMA). The glass transition temperature (Tg) was determined by DSC. Composites of the copolymer with graphite (GR) and MAX phase (Ti3AlC2) were prepared in four different ratios. FT-IR spectra and SEM images of the composites were also analyzed. Glass transition temperatures were determined by DSC and it was observed that Tg values increased with the doping of the copolymer. The thermal stability of the copolymer and composites were investigated using TGA thermograms. The thermal degradation kinetics of P(NVC0.53-co-BZMA) copolymer and 80%P(NVC0.53-co-BZMA)-10%GR-10%MAX composite were investigated and the average activation energies were determined using (Flynn-Wall-Ozawa) FWO and (Kissinger-Akahira-Sunose) KAS methods. The average activation energies of P(NVC0.53-co-BZMA) copolymer were found to be 178.3 and 176.6 kj/mol according to FWO and KAS methods, respectively. The average activation energies of 80%P(NVC0.53-co-BZMA)-10%GR-10%MAX composite were calculated as 158.2 and 155.5 kj/mol according to FWO and KAS methods, respectively. The dielectric properties of both copolymer and composites were investigated. At 1 kHz, the dielectric constant of the copolymer was found to be 2.22 while that of the 10%GR doped composite was 12.31. The composites made with 10%GR and 10%GR-10%MAX doping of the copolymer were found to be semiconductors.