Futbolda finansal fair play uygulamasının rekabetçi denge üzerindeki etkileri
Effects of financial fair play on competitive balance in football
- Tez No: 853815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SALDANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Futbolun her geçen gün peşinden sürüklediği insan sayısının artmasıyla beraber kendi bünyesinde devasa bir ekonomiyi barındırması kaçınılmaz olmuştur. Bu bağlamda bu büyük pastadan pay almak isteyen kulüp sahipleri ve finansal anlamda güçlü yatırımcılar daha fazla getiri elde edileceği düşüncesiyle harcamalarını da bu doğrultuda arttırmışlardır. Artan bu yatırım ve harcamalar beraberinde birtakım problemleri de getirmiştir. Her geçen gün mali disiplinden uzaklaşan kulüplerin borçlarını döndürememesi nedeniyle Avrupa futbolunun en üst organı konumundaki UEFA'nın somut adımlar atması bir zorunluluk halini almış olup bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde Finansal Fair Play düzenlemeleri gündeme gelmiştir. Düzenlemelerin gündeme gelmesiyle beraber Avrupa futboluna ne yönde etki edeceği ve bu düzenlemelerin gerekliliği tartışılmaya başlanmış olup ilgili dönemde herhangi bir somut veri olmaması soruların cevapsız kalmasına neden olmuştur. Bu bağlamda bu çalışmayla beraber düzenlemeler öncesindeki 9 sezona ve düzenlemeler sonrasındaki 11 sezona ilişkin veriler yardımıyla analizler yapılmış olup Finansal Fair Play düzenlemelerine ilişkin eleştirilere ve sorulara cevap verilebilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As the number of people that football attracts increases day by day, it has become inevitable for it to have a huge economy within itself. In this context, club owners and powerful investors who want to get a share from this industry have increased their expenses accordingly, with the thought that more returns will be obtained. These increasing investments and expenditures have brought with them some problems. Due to the inability of the clubs, which are moving away from financial discipline day by day, to repay their debts, it has become a necessity for UEFA, the highest body of European football, to take concrete steps, and as a result of the studies carried out in this context, Financial Fair Play regulations have come to the agenda. With the regulations coming to the agenda, the impact on European football and the necessity of these regulations began to be discussed, but the lack of any concrete data in the relevant period caused the questions to remain unanswered. In this context, with this study, analyzes were made with the help of data from 9 seasons before the regulations and 11 seasons after the regulations, and it was aimed to answer the criticisms and questions regarding the Financial Fair Play regulations.